tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Partnerföretag klara för Life Science Business Center

Aventure, Innovator Skåne och Region Skåne — de blir Teknopols första tre företagspartner i Life Science Business Center, LSBC. I november startar den första omgången med entreprenörer, som under sex månader ska utveckla bolag kring produkter och tjänster inriktade mot individuell hälsa.

— Alla entreprenörsföretag ska gå med vinst inom två år och ha en omsättningspotential på minst 100 miljoner. Det blir en stor kontrast till de 20-åriga utvecklingscykler som annars är vanliga i den här branschen, säger Anders Dellson, VD för Teknopol och ansvarig för LSBC.

Upplägget liknar det för Mobile Heights Business Center, MHBC, som Teknopol också driver. Partnerföretagen står för idéer, behov och patent medan entreprenörerna utvecklar och tar idéerna till marknaden.

Den första omgången inom LSBC startar samtidigt som MHBC drar igång ett nytt halvårslångt program för entreprenörer. Teknopol hoppas att det ska locka entreprenörerna att samtidigt driva företag inom både life science och mobilteknik. Marknadsnärhet är ett nyckelord.

— Det är svårt att bygga ett bolag utifrån patent, men lätt att bygga om man redan har en specifik kund. Det är en lärdom som vi tar med oss från MHBC, säger Anders Dellson.

Region Skåne och Innovator Skåne, som kommersialiserar idéer från regionanställda, är alltså två av LSBC:s första partners. Det tredje är Aventure, ett livsmedelsteknikbolag som under Oatlys tidigare VD Rickard Östes ledning forskar på functional food och sedan bolagiserar forskningen. Anders Dellson vill att dessa bolag ska kompletteras med fler aktörer inom medicinteknik och säger att diskussioner redan pågår om att ta in fler partnerföretag.

Budgeten på LSBC och MHBC är fram till slutet av 2011 på totalt sju miljoner kronor. Bakom satsningen står Vinnova, Innovationsbron, Region Skåne och Region Blekinge.

Anders Frick

Aventure, Innovator Skåne och Region Skåne — de blir Teknopols första tre företagspartner i Life Science Business Center, LSBC. I […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.


  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?

  • Ännu ett Öste-bolag i konkurs

    Med konkursen i bröderna Östes forskningsbolag Aventure kommer ytterligare en konkurs – i bolaget Öste Ventures. Konkursförvaltaren Simon Henderson vill nu hitta nya huvudägare som kan driva dotterbolagen vidare.

  • Oatly-brödernas Aventure i konkurs

    Oatly-grundarna Björn och Rickard Östes forsknings- och utvecklingsbolag Aventure har försatts i konkurs. Bolaget var ursprungligen en del av Oatly-sfären och står bakom Lundabolag som Lument och Double Good.