tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Trods krisen – Purple Scout får sit bedste år…

Trods nedsmeltningen i verdensøkonomien og regional telekomkrise fik det Malmöbaserede IT-konsulentfirma Purple Scout sit stærkeste resultat hidtil i fjor. Fokus ligger på åben kildekode, primært i Eclipse-miljøer.

Virksomheden øgede omsætningen fra 48 millioner svenske kroner til 52 millioner. Samtidig blev overskuddet før skat fordoblet til 6,3 millioner.

— Det er lykkedes os at komme fri af de mere enkle former for konsulentbistand, og vi har fået stadig større projekter, siger adm. dir. Johan Strömhage.

Godt halvdelen af omsætningen ligger i telekombranchen. I løbet af året har selskabet blandt andet udviklet applikationer til mobilportalen Android Market for forskellige kunders regning.

— Når det gælder Android, har vi primært fokus på værktøjer. Vores niche handler om, at udviklingsværktøjerne også skal fungere i Android.

Virksomheden har filialer i Göteborg og Stockholm med i alt cirka 50 ansatte. I løbet af året har man nedlagt en afdeling i Linköping. Den finske IT-koncern Sesca købte sig i 2007 ind som hovedejer i Purple Scout, der blev startet tre år tidligere af Johan Strömhage, Kasper Aase og Anders Hedberg.

Af Kristian Svensson

Trods nedsmeltningen i verdensøkonomien og regional telekomkrise fik det Malmöbaserede IT-konsulentfirma Purple Scout sit stærkeste resultat hidtil i fjor. Fokus […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.