måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Spilhuset har udvidet til 18 firmaer på et år – styrker nu organisationen

Helt uden statsstøtte har spilbranchen i København, hvor 75 % af computerspilfirmaerne holder til, fået en virksomhedskuvøse, som på blot et år er vokset til 18 firmaer. I Spilhuset i Pilestræde 45 er firmaerne knopskudt, og den løse organisering skal nu strammes op ifølge en af stifterne, Ole Teglbjærg, fra firmaet Press Play, der netop har fået et Wii-spil på gaden.

— Vi har blot ladet folk flytte ind, men vi har nu holdt en generalforsamling, så vi også kan stå stærkere sammen, når vores lejekontrakt løber ud. Enten bliver vi boende – eller også flytter vi ud sammen, fortæller Ole Teglbjærg.

Ifølge Ole Teglbjærg skal firmaerne fortsat udnytte den vidensdeling, som har vist sig at være guld værd for firmaerne, som for manges vedkommende er flyttet i Spilhuset af nød under krisen.

— Vi kan i Spilhuset blot leje medarbejdere hos hinanden frem for at hyre konsulenter udefra. Det gør det billigere, hvilket mange har haft brug for fordi en del i forvejen er flyttet herind for at slippe for dyre huslejer andre steder, fortæller Ole Teglbjærg,

I alt har Spilhuset fire etager på godt 300 kvadratmeter hver.

På mange måder er Spilhuset et resultat af konkursen for Danmarks største spilproducent, Deadline Games, som løb tør for penge i midten af 2009. De to mindre selskaber, Press Play og Limbo Games (senere Playdead), med flere medarbejdere fra Deadline Games, rykkede ind i ejendommen i Pilestræde – og Spilhuset blev grundlagt med de to firmaer som styrende for processen.

Blandt firmaerne er i dag Apex Virtual Entertainment, ArtOfCrime ApS, Copenhagen Game Collective I/S, Digital Arts, Freckle I/S, Funkhauser, Gosuman, Guppyworks, NoGap, Kongo Interactive, Playdead ApS, Portaplay, Press Play ApS, Savannah, Space Time Foam ApS, Subsilo, The Game Equation – samt et nystiftet firma, som endnu ikke har fået navn.

Af Keld Broksø

Helt uden statsstøtte har spilbranchen i København, hvor 75 % af computerspilfirmaerne holder til, fået en virksomhedskuvøse, som på blot […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.