tisdag 13 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Opsigelserne klar hos Ericsson i Lund – 110 ansatte må gå

Det bliver kun 110 af de 250 varslede på Ericsson Mobile Platforms (EMP) i Lund der mister deres job, efter at forhandlingerne med fagforeningen er færdige. I dag begyndte opgaven med at informere samtlige berørte blandt personalet.

EMP har kunnet flytte arbejde over fra konsulenter til ansatte og dermed beholde flere medarbejdere end man først troede. I stedet rammer nedskæringen eksterne virksomheder i højere grad. Sammenlagt 130 personer inden for konsulent- og outsourcingfirmaer berøres.

Samtlige opsagte tilbydes et karriereudviklingsprogram, som i hovedtræk indebærer dobbelt opsigelsesperiode kombineret med støtte i form af en personlig coach.

Før nedskæringen havde EMP 720 ansatte i Lund. I alt har selskabet godt 1.400 ansatte i Lund, Norge, England, Japan og USA. Også andre afdelinger vil blive ramt af nedskæringer, men disse forhandlinger er ikke færdige.

Det bliver kun 110 af de 250 varslede på Ericsson Mobile Platforms (EMP) i Lund der mister deres job, efter […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.