torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nyemission skal give Anox 20 millioner

Biotekvirksomheden Anox i Lund er snart klar med en nyemission, hvor målet er at få tilført 20 millioner svenske kroner.

Det bliver i oktober, og emissionen afsluttes sandsynligvis i løbet af november, oplyser adm. dir. Thomas Welander.

Emissionen er primært rettet mod privatpersoner i kredsen omkring virksomheden.

Anox, som beskæftiger sig med biologisk rensning af vand og jord, har behov for ny kapital efter gennembrud på en række vigtige markeder, frem for alt i Nordamerika. Kapitalen skal sammen med en planlagt notering på Stockholmsbørsens O-liste øge selskabets økonomiske troværdighed.

I foråret modtog Anox ordrer fra USA, Thailand og Finland. I USA gælder det rensning af procesvand fra to papirmøller på østkysten, en ordre til 16 millioner kroner. Også i Thailand drejer det sig om procesvand fra papirmøller. I Finland gælder opgaven rensning af vand fra en krydsfinérfabrik.

Omsætningen forventes i år at stige med 20 procent fra 27 millioner kroner sidste år. Næste år passerer man sandsynligvis 50 millioner, oplyser Thomas Welander. Overskuddet i år bliver på 7-8 millioner, inklusive en realisationsgevinst på cirka fire millioner. Sidste år var overskuddet på 2,3 millioner kroner.

I juli solgte Anox sin andel på 25 procent i Marksanering i Sverige AB til affaldsvirksomheden Sysav for 5,3 millioner kroner.

Biotekvirksomheden Anox i Lund er snart klar med en nyemission, hvor målet er at få tilført 20 millioner svenske kroner. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.