måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

CLS får sikret patent til cancerbehandling

Virksomheden Clinical Laserthermia Systems (CLS) fra Ideon i Lund har fået svenskt patent på udvalgte dele af sine metoder til at behandle tumorer. Til efteråret planlægger virksomheden en ny emission for at fortsætte udviklingen af sit produkt.

CLS’ metode, immunstimulerende lasertermoterapi, indebærer, at laserlys ledes ind til cancertumoren gennem tynde fibrer. Lyset opvarmer tumoren, hvilket hæmmer væksten samtidigt med, at immunforsvaret reagerer på brandskaden, som opstår, og hjælper med at bekæmpe tumorceller selv andre steder i kroppen. Det nye patent handler blandt andet om, hvordan effekten på tumoren overvåges.

— Den her besked leder til større muligheder for os – også for at få vores internationale patentansøgning godkendt, siger direktør Lars-Erik Eriksson.

I foråret fik CLS knap fem millioner kroner i en ny emission, og i april blev virksomheden noteret på AktieTorget. Til efteråret vil virksomheden have tilført yderligere syv millioner kroner, dels genom udviklingsbidrag, som man håber at få fra EU, dels gennem en ny emission.

Næste år planlægger virksomheden at slippe sit produkt ud på markedet i mindre skala i Sverige. I 2011 ventes en lancering på en bred front både i Sverige og det øvrige Norden.

Af Anna Palmehag

Virksomheden Clinical Laserthermia Systems (CLS) fra Ideon i Lund har fået svenskt patent på udvalgte dele af sine metoder til […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.