fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Inget ljus i sikte för Precise Biometrics

Kort sagt: Senaste året har varit minst sagt omvälvande för börsnoterade Precise Biometrics i Lund. Huvudspår är numera det mobila området, men det riktigt stora genombrottet för bolagets fingeravtrycksteknik ser alltjämt ut att dröja.

Av Kristian Svensson, chefredaktör

Under många år var Precise Biometrics ett av Lunds mest hajpade teknikföretag. De stora visionerna har emellertid inte infriats — istället har resan kantats av blödande finanser och återkommande nyemissioner.

Men nu sitter ett nytt gäng i ledningsgruppen. Som Rapidus kunde berätta igår är fyra av fem utbytta sedan Håkan Persson tillträdde som högsta chef för snart ett år sedan. Senast in i teamet är finanschefen Bo-Göran Jaxelius, som känner Håkan Persson från tiden då båda jobbade på Scalado.

Just detta är intressant, eftersom licensaffärer av den typ Scalado sysslade med har vuxit fram till att vara ett av Precise Biometrics viktigaste framtidshopp. Försäljningen av traditionella fingeravtrycksläsare för identifiering och åtkomstkontroll har trots enorma investeringar aldrig lyft, utan det är mobilområdet som är huvudfokus idag.

Förra veckan, innan insiderskandalen briserade i samarbetspartnern Fingerprint Cards, kom beskedet att en första lansering är på gång i telekomindustrin av den biometriska inloggning bolagen utvecklat tillsammans. Det handlar om en smartphone från Huawei, världens första Androidmobil med touchsensor för fingeravtryck. Fingerprint står för hårdvara, medan Precise bidragit till algoritmen.

Apple var först ut i Iphone 5 och nu i förrgår presenterades Iphone 6 där biometri kopplas till mobila betalningar. Denna typ av teknik lär bli allt vanligare framöver. Förmodligen är det också just varianten med integrerad avläsare i mobilen eller datorn som kommer bli det slutliga framgångsreceptet.

Följaktligen har Precise efterhand modifierat sitt andra stora framtidshopp, det smarta mobilskalet Tactivo.

Från början hade skalet en fingeravtrycksläsare, men den har helt slopats i senaste versionen. Kvar är andra halvan av företagets kärnteknologi, Match-on-card, som gör att kritiska data och identifieringsnycklar för systemåtkomst inte behöver lagras centralt utan ligger på ett personligt chipkort.

Planen med Tactivo är att få till storaffärer med amerikanska myndigheter, men tidplanen är något oklar. Det hela känns igen från åren då nationsomspännande avtal för smarta ID-kort var huvudlinjen för Precise, ett upplägg som sinkades av plågsamt tröga beslutsprocesser i den offentliga förvaltningen.

Ändå lyckades tidigare vd Thomas Marschall bygga upp massiva förväntningar på Tactivo. Medier och investerare dansade vilt runt idén, inte minst i samband med lansering av Iphone 5. Men sedan Marschall slutade för ett år sedan har över en miljard försvunnit från börsvärdet för Precise.

Att företaget nu börjat bryta upp den tidigare så viktiga kombinationen Match-on-card/biometri innebär både möjligheter och hot.

Mjukvara är generellt lättare att nå ut med än fysiska produkter. Det finns många exempel på regionala utvecklingsföretag, betydligt mindre kapitalstarka än Precise, som lyckats slå igenom brett som underleverantör i mobilindustrin. Men den samlade erfarenheten är ändå att ersättningsnivåerna för mjukvara i telekombranschen är låga.

Det krävs enorma volymer för att det ska bli intäkter att tala om. Exempelvis nådde Scalado 2011 innan Nokias förvärv en omsättning på 127 miljoner kronor. Då installerades bolagets kameramjukvara i en takt motsvarande en miljard (!) enheter om året.

Det blir intressant att följa Precise Biometrics framtid i mobilindustrin. Vd Håkan Persson och finanschef Bo-Göran Jaxelius känner branschen väl från tiden på Scalado. De har koll på storspelarna, vet hur affärsmodellerna ser ut och kan beslutsprocesserna.

Men utan Match-on-card-tekniken är Precise mer exponerat för konkurrens från andra programvaruföretag med biometriska algoritmer. Vidare har samarbetspartnern Fingerprint Cards hamnat i allvarligt blåsväder i och med avslöjandet att såväl vd som en tidigare styrelsemedlem utreds för insiderbrott.

Det som är tydligt är att Precise efter år av mångmiljonförluster nu växlat in på nya spår. Ett sparpaket har också lanserats med målet att visa vinst under 2015.

Men det kommersiella genombrottet ser ändå ut att kunna dröja. Världsherraväldet som företaget från början siktade på när alla medborgare skulle utrustas med smartkort känns långt borta.

Precise Biometrics grundades 1997. Bolaget har knappt 30 anställda, varav drygt 20 i Lund. Omsättningen första halvåret 2014 landade på 14 miljoner kronor, jämfört med 26 miljoner samma tid ifjol. Förlusten skrevs till 20 miljoner.

Förutom förändringarna i ledningsgruppen lämnade styrelseordförande Lisa Thorsted verksamheten i våras och ersattes av Torgny Hellström. I samband med detta gick även telekomveteranen Mats Lindoff in i styrelsen.

Kort sagt: Senaste året har varit minst sagt omvälvande för börsnoterade Precise Biometrics i Lund. Huvudspår är numera det mobila […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]