måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Miljonsmäll för Euris efter skrotade skolplaner

|  , , ,
|  

2011 sålde Aktietorgslistade Euris en tomt till dotterbolaget Science House för 4,5 miljoner kronor med målet att bygga en friskola i Lund med naturvetenskaplig inriktning. Nu avvecklas dotterbolaget och tomten säljs istället till kommunen — för halva summan.

Planerna på den nya friskolan väckte viss uppståndelse 2011 men gick i stå efter att en emission på 8,5 miljoner kronor inte blivit fulltecknad. Värderingen av tomten på Brunnhögsområdet blev ifrågasatt eftersom Euris självt köpt den för knappt 1,4 miljoner kronor 2007. Till Sydsvenskan förklarade vd Dario Kriz den stora värdeökningen med att tomten, en tidigare bensinmack, sanerats för 650.000 kronor samt att bygget av Max IV och ESS gjort området mer attraktivt.

Nu säljs dock tomten till Lunds kommun för 2,55 miljoner kronor. Efter att lånen betalats tillbaka stärker det Euris kassa med 1,35 miljoner kronor. Samtidigt tvingas bolaget skriva av 2,4 miljoner kronor i fodringar och aktievärde då dotterbolaget avvecklas.

Rapidus har utan framgång försökt nå Dario Kriz för en kommentar. I kallelsen till den extra bolagsstämman där försäljningen ska klubbas skriver bolaget att försäljningen till Lunds kommun är ”det enda och bästa alternativet”. Pengarna ska gå till att säkra Euris fortlevnad under 2014 utan att bolaget behöver ta till fler nyemissioner.

Utöver Euris extra bolagsstämma ska affären även godkännas av Lunds kommuns tekniska nämnd. Enligt gällande översiktsplan ska marken bebyggas med en större gatukorsning.

Erik Olausson

2011 sålde Aktietorgslistade Euris en tomt till dotterbolaget Science House för 4,5 miljoner kronor med målet att bygga en friskola […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.

  • Veidekke-veteran leder ny byggsatsning

    Byggkoncernen Coforma drar igång entreprenadverksamhet i Skåne med utgångspunkt från Helsingborg. En värvning från byggjätten Veidekke leder satsningen.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Tetra Pak investerar i impactbolag

    Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

  • Euris – ett övergivet bolag

    Veterinärdiagnostikbolaget European Institute of Science, Euris, är på väg att upplösas. Ett misslyckat köp av nätapoteket Apotek365 verkar bli spiken i kistan för bolaget som grundades av Dario Kriz 1990. Nu vill ingen kännas vid det.