tisdag 23 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sincode-grundaren satsar på fintech

Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.

Han har egentligen ingen bakgrund inom vare sig finans eller programmering, men med ett stort intresse för båda har han på kort tid utvecklat en plattform som med AI-hjälp ska göra tekniska analyser på aktier, fonder eller kryptovalutor.

Hugo-Rosensköld-Stengert

— Jag har tränat en modell på att känna av grafer och kunna identifiera trender och mönster i grafen. För mig tar det en stund att själv analysera, men med AI tar det bara 1-2 minuter, berättar Hugo Rosensköld Stengert (25) som är grundare till Trading Wizard AI.

Förutom att utföra tekniska analyser har han också utvecklat en bot som scannar av marknaden och köper och säljer aktier enligt användarens instruktioner. Dock är den än så länge bara en simulator och inte kopplad till någon marknadsplats.

— Jag har just ansökt om en API hos en aktieförmedlare så att boten kan kopplas till ett konto där. Just nu fungerar det bra bara för att skicka signaler, berättar han.

Marknadsför i sociala medier

Plattformen har varit öppen för användare sedan en tid tillbaka, men det är först nu som Hugo Rosensköld Stengert känner sig nöjd med de två tjänsterna. Genom att skapa innehåll på Tiktok och annonsera på Google har han redan knutit till sig 1 500 kunder från hela världen. Mer än hälften av användarna finns i USA och bland kunderna finns både ”traders” och personer som bara vill veta mer om aktier. De senare är den grupp han huvudsakligen riktar sig till.

— Tanken är att låta fler förstå trading och hur pengarna rör sig. Jag försöker öppna upp och få fler att förstå hur man kommer åt de smarta pengarna, som många annars misslyckas med. Det tror jag kan göras med AI, säger Hugo Rosensköld Stengert.

Detta är inte hans första bolagsresa. 2021 byggde han och kompisen Jack Österberg en plattform för att hjälpa bolag att producera text, en slags AI-driven copywriter. Tjänsten lanserades 2023, lagom till att AI-hajpen tog fart, och hade över 600 000 användare. Bara ett år efter lanseringen såldes bolaget till Dharmesh Shah, en av medgrundarna till Hubspot, för en ännu inte offentliggjord summa.

Gör gärna en exit

Att göra en lika snabb exit igen är definitivt inte ointressant för den unge serieentreprenören från Malmö.

— Det är egentligen drömmen att göra samma resa som med Sincode. Men jag tror inte att det kommer att gå lika snabbt, det här är en smalare produkt. Vem vet, finans-AI är kanske nästa grej. Då får jag hänga med.

Julia Fryklund

Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Hon vill göra miljödata till en investering

    Flights for Biodiversity grundades kring ett verktyg för forskare i fält. Men mindre än två år senare är siktet inställt på något betydligt större.

  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.