tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kvinnliga affärsänglar premiärinvesterar i Hoodin

I nybildade Queen Invest har Jeanette Andersson samlat sex kvinnliga affärsänglar från regionen, däribland rekryteringsbolaget Lisbergs vd Anita Otterheim Hjalmarsson och Medicon Villages vice-vd Kerstin Jakobsson. Queen Invest gör nu sin första investering då LTH-avknoppnigen Hoodin tar in ett miljonbelopp.

Hoodins mjukvara används för att skapa skräddarsydda informationsflöden för till exempel olika platser eller arrangemang genom att samla in, modifiera och presentera olika former av publik information, som inlägg i sociala medier, artiklar i traditionella medier och poster i eventkalendrar.

Bland annat har Hoodin skapat lokala medieflöden för olika bostadskvarter åt Riksbyggen och vandringsleder åt Region Skåne. Enligt vd Marcus Emne är intäkterna redan tillräckliga för att göra ett nollresultat i år, de drygt två miljoner kronor bolaget får in genom emissionen ska gå till att lägga om försäljningstaktiken. Istället för att bygga sajter eller kampanjer själva ska Hoodin framöver licensiera ut sin mjukvara åt till exempel webb- eller PR-byråer som vill använda den för att skapa egna appar, sajter och kampanjer med Hoodins teknik under huven.

2015 omsatte Hoodin 1,3 miljoner kronor, en siffra Marcus Emne räknar med att mångdubbla till närmare 4 miljoner kronor i år. Inräknat konsulter sysselsätter Hoodin ett tiotal personer.

Sedan tidigare finns Mats Lindoff, Nordic Innovation Invest och Djäkne Startup Studio i Hoodins ägarlista. Nu tillkommer advokaten Martin Dell och Queen Invest.

Framöver ska Queen Invest göra 2-3 investeringar om året på uppåt 500.000 kronor var, uppger Jeanette Andersson.

jeanette_andersson– Vi letar inte efter enhörningar, utan efter bolag som har begränsade kapitalbehov och kan bli hyfsat mellanstora bolag. Ett företag som växer till 100 miljoner i omsättning är inte intressant för de stora riskkapitalbolagen, men för oss är det mycket intressant, säger hon till Rapidus.

Målet är att Queen Invest om några år ska ha 8-10 skånska bolag i portföljen. Parallellt siktar Jeanette Andersson på att locka med ytterligare några kvinnor att bli delägare.

– Det finns relativt få kvinnliga entreprenörer, och de som finns får en relativt liten del av riskkapitalet. Men mångfald skapar värde och det finns studier som visar att kvinnor som investerar i kvinnliga entreprenörer har bättre chans att lyckas, säger Jeanette Andersson.

Erik Olausson

I nybildade Queen Invest har Jeanette Andersson samlat sex kvinnliga affärsänglar från regionen, däribland rekryteringsbolaget Lisbergs vd Anita Otterheim Hjalmarsson […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.


  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.