fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånska sjukhusbyggen öppnar för miljöteknikinvesteringar

Ombyggnaden av Skånes tre storsjukhus kommer resultera i upphandlingar av miljöteknik för åtskilliga miljoner, Marie Rodling Wahlström, chef för Region Skånes enhet för strategisk fastighetsutveckling. I slutet av månaden möts bransch och beställare.

Om- och tillbyggnaden av Helsingborgs lasarett och sjukhuset i Malmö är inledd och på samtliga fastigheter ställs krav på miljöcertifiering upp till nivån som kallas silver. Inom några år väntas även moderniseringen av universitetssjukhuset i Lund dra igång.

– Region Skåne har uttryckt att man vill satsa på miljöteknik och det finns många företag i vårt nätverk som är intresserade av att leverera, inom bland annat ventilation, vattenrening, avfallslösningar, luftrening och energi, säger Heidi Olsson, kommunikationsansvarig på nätverket Sustainable Business Hub.

Bland företagen nämner hon bland annat vattenbehandlingsbolaget Bauer Watertechnology, WTM, som tillhandahåller avfallslösningar och NFO Drives, som tillverkar frekvensomriktare för elektriska motorer. Lindinvent i Lund, som tillverkar och installerar behovsstyrd ventilation, är ett bolag som redan fått flera uppdrag vid sjukhusen.

– Vi har bland annat gjort ett antal jobb på SUS, några etapper är redan klara och förhoppningsvis kommer det flera. Allt fler offentliga aktörer ser att man kan spara energi med behovsstyrd ventilation, vilket innebär jobb för oss, säger Thomas Lindborg, vice vd för Lindinvent, som har ett 50-tal anställda i Lund.

Region Skåne har inte exakt klart för sig hur mycket av ombyggnadsbudgeten som ska investeras i miljöteknik och gröna innovationer, men Marie Rodling Wahlström, chef för Region Skånes enhet för strategisk fastighetsutveckling, uppger att det handlar om åtskilliga miljoner.

– Vi har ett miljöprogram som vi ska förhålla oss till och visioner om att vara en fossilbränslefri region 2020, så vi har stora krav på oss. Miljötanken är grundläggande i våra investeringar och egentligen inget som vi avsätter specifika medel för, säger Marie Rodling-Wahlström.

I Helsingborg, där renoveringen och tillbyggnaden redan pågår, har inte så stort fokus lagts på ny teknik, medan den chansen fortfarande finns i Malmö, och framförallt i Lund där man fortfarande befinner sig på utredningsstadiet för att kunna fatta beslut om investeringar.

– Vi vill bland annat utveckla kylanläggningarna, energihushållningen, den tekniska logistiken och läkemedelsförsörjningen, säger Rodling-Wahlström.

I slutet av månaden deltar hon vid Sustainable Business Hubs stämma för att förbereda miljöteknikbolagen på Region Skånes planer, som totalt innefattar bygginvesteringar om drygt 10 miljarder kronor och byggprojekt tio år framåt.

Jennie Lorentsson

Ombyggnaden av Skånes tre storsjukhus kommer resultera i upphandlingar av miljöteknik för åtskilliga miljoner, Marie Rodling Wahlström, chef för Region […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.

  • Företagsklimatet i skånska storkommuner sämre än någonsin 

    I Svenskt Näringslivs nya ranking tappar både Lund och Helsingborg placeringar. Malmö når ett nytt bottenrekord med sin sämsta notering […]

  • Veidekke-veteran leder ny byggsatsning

    Byggkoncernen Coforma drar igång entreprenadverksamhet i Skåne med utgångspunkt från Helsingborg. En värvning från byggjätten Veidekke leder satsningen.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Skåne lottlöst i Vinnovas jätteutlysning

    På onsdagen meddelade Vinnova sitt beslut i utlysningen Digitalisering av svensk industri. 290 miljoner kronor fördelas. Skåne får mindre än 1 procent av summan.