fredag 31 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny runda ska ta Enjay till break even

|  
|  

Det Malmöbaserade värmeväxlarföretaget Enjay inleder en ny finansieringsrunda. Enligt planerna är det sista rundan innan bolaget når break even under 2025.

Enjay har utvecklat en värmeväxlare som återvinner spillvärme ur smutsig frånluft. Den klarar att utvinna energi i miljöer där exempelvis sot eller fett skulle ha fastnat i en ”vanlig” värmeväxlare.

Så sent som i slutet av förra året tog bolaget in pengar och nu är det dags igen. Målet är att i slutet av oktober stänga en runda som ska ge 20 miljoner kronor.

– Vi riktar oss mot enskilda investerare och family offices, säger vd Jesper Wirén, en av Enjays två grundare.

Jesper Wirén (tv) och Nils Lekeberg, grundare av Enjay

Enjays första målgrupp var snabbmatsrestauranger där tekniken idag finns hos kunder i tio europeiska länder, bland annat Burger King använder utrustningen. Förra året gav bolaget sig in på industrisegmentet där Lantmännen blev den första kunden.

– Efter Lantmännen har vi levererat till CWS i Holland som är Europas näst största industriella tvätteri. Vi sparar 63 procent av deras gasförbrukning för uppvärmning av vatten i tvättmaskinerna. CWS rullar nu ut vår utrustning på fler av sina anläggningar runt om i Europa. 

En belgisk producent av konstgräs är ett annat exempel på ny industrikund under året. Pengarna från investeringsrundan ska gå till marknadsinsatser för att växa just inom livsmedel, tvätterier och polymer tillsammans med det befintliga snabbmatssegmentet.

– Vi har tagit första steget in i de här segmenten inom industrin. Den här rundan är specifikt för att skala upp och gräva där vi står, helt enkelt. Gräva djupt istället för brett.

Förra året landade omsättningen på 7,8 miljoner kronor. Rörelseresultatet förbättrades till en förlust på 15 miljoner kronor jämfört med ett minus på 22 miljoner kronor året innan.

Men under 2025 ska Enjay nå break even och tanken är att den pågående investeringsrundan ska ta bolaget dit, säger Jesper Wirén.

– Vi tror väl att vi landar på en omsättning någonstans mellan 12 och 14 miljoner i år. Break even tittar vi på lite drygt ett år bort, enligt de planer och prognoser vi har.

Ola Nilsson

Det Malmöbaserade värmeväxlarföretaget Enjay är ute på en ny finansieringsrunda. Enligt planerna är det sista rundan innan bolaget når break even under 2025.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.

  • Han vill till börsen med miljardvision

    Miljöteknikbolaget Catator fördubblade omsättningen 2024 och bygger ut produktionen i Lund. Nu tar bolaget sikte på börsen nästa år och att bli ett miljardbolag.

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.