måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…som i stället lanseras i USA

Flera skånska bolag i startgropen för att lansera sin teknik väljer att börja i USA, då certifieringsprocessen är snabbare där. För medicinteknikbolag med nya patent och riskkapital tickar klockan, att få ut sin nya produkt på marknaden så snart som möjligt är en prioritet.

Ett av bolagen är Neola Medical, som har tagit fram en medicinteknisk utrustning som övervakar lungorna hos för tidigt födda barn. Bolaget siktar på att lansera sin produkt i USA först, bland annat på grund av det nya europeiska regelverket.

– Min bedömning är att det är lättare komma till marknaden i USA och att FDA är mer positiva till ny teknik, säger Hanna Sjöström, vd på Neola Medical.

Även hon drar slutsatsen att svensk medicinteknik får svårt att lansera sina produkter först i Europa.

– Jag tror att ny teknik kommer att förhindras att komma ut på marknaden i Europa, säger hon.

Redo för lansering är även MedVasc, som har tagit fram ett patenterat instrument för laserbehandling av åderbråck, och som också tittar på USA.

– Det kan ta två och ett halvt år att få ett godkännande här. I och med att vi har en patenterad produkt vill vi komma igång så snabbt som möjligt, säger bolagets vd Cathrin Johansson.

Ytterligare ett bolag som väljer USA som första marknad för lansering är Acorai, som utvecklar en teknik för att mäta blodtrycket i hjärtats kamrar med hjälp av AI.

– Det europeiska regelverket är kämpigare för oss just nu. Både för att det är lång väntetid hos dem som ska godkänna produkten och för att det är svårare att sälja i Europa då varje land har sitt system, säger bolagets vd Filip Peters.

Mette Carlbom

Flera skånska bolag i startgropen för att lansera sin teknik väljer att börja i USA, då certifieringsprocessen är snabbare där. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Neola stärker ägarbasen i riktad emission

    Neola Medical i Lund tar in nytt kapital och får samtidigt in sina första institutionella investerare. Pengarna ska användas till bolagets kliniska studier och den pågående regulatoriska processen för marknadsgodkännande.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.