måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sunstone Capital bygger ny life science-fond efter miljardaffär

Förra veckan stod det klart att Köpenhamnsbaserade riskkapitalbolaget Sunstone Capital säljer holländsk-schweiziska Prexton Therapeutics till läkemedelsbolaget Lundbeck för ett miljardbelopp. Sunstone, som senaste tiden har gjort flera större försäljningar, startar nu en finansieringsrunda med sikte på 120 miljoner euro till sin fjärde life science-fond.

Sunstone har varit delägare i Prexton sedan år 2015 tillsammans med tre andra riskkapitalbolag och grundarna, i fem ungefär lika stora delar. Den aktuella affären med Lundbeck innebär en direktbetalning av 100 miljoner euro samt uppåt 805 miljoner euro kopplade till framtida milstolpar. Prexton har en läkemedelskandidat mot Parkinsons sjukdom, vilken kompletterar Lundbecks portfölj av behandlingar.

– Vi har gjort ett antal bra transaktioner det senaste året, och denna affär hjälper förstås till när vi nu beslutat gå ut i en finansieringsrunda till vår fjärde life science-fond. Vi hoppas denna gång få med svenska investerare för att få ett större intresse för tidiga, svenska bolag, säger Peter Benson, managing partner på Sunstone.

Han räknar med att kunna börja investera från denna fond efter sommaren.

Sunstone har det senaste halvåret sålt tyska Rigontec och börsnoterat danska Orphazyme. I Sunstones nuvarande life science-fonder finns i dag 21 stycken life science-företag, bland andra Lundabolagen Alligator Biosciences och Cantargia, danska Symphogen och svensk-danska Galecto Biotech.

– I den nya fonden vill vi ha runt tolv nya bolag inom läkemedelsutveckling, bolag med starka teknikplattformar och fokuserad läkemedelsutveckling, som exempelvis Alligator, säger Peter Benson.

Sunstone Capital startades 2007 och har totalt 16 anställda. Det totala värdet av Sunstones portfölj är 890 miljoner euro, varav knappt 500 miljoner euro inom life science och resten i teknikföretag.

Elisabet Ottosson

Förra veckan stod det klart att Köpenhamnsbaserade riskkapitalbolaget Sunstone Capital säljer holländsk-schweiziska Prexton Therapeutics till läkemedelsbolaget Lundbeck för ett miljardbelopp. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.