fredag 26 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundaföretag går i graven när Ericsson bryter samarbete

Innovationsbolaget Finja Five från Lund avvecklas. Det är konsekvensen av att elektronikjätten Ericsson sagt upp samarbetet. Men deras egenutvecklade tjänst inom molnbaserad skolundervisning ska överleva.

När det lilla Lundabolaget Finja Five 2014 slöt ett samarbetsavtal med Ericsson om att leverera sin molntjänst för e-lärande till skolbarn i Burma var ambitionerna om att bidra till social förändring stora. Man såg framför sig att det skulle öppna dörrar till fler länder i Asien. Men i våras drog Ericsson i bromsen och det fanns inga andra kunder.

Enligt Finja Fives styrelseordförande Henrik Pålsson har utsikterna för Lundabolaget drastiskt förändrats sedan stora aktörer som Google gett sig in på marknaden för molnbaserade e-lärandetjänster.

– På ett sätt är det ju bra att andra aktörer fått upp ögonen för viktigheten i detta. Att vi inte orkade överleva är kanske mindre viktigt, det väsentliga är att barnen får bättre möjligheter, säger Henrik Pålsson till Rapidus.

Han och fyra av de andra grundarna tar nu sitt engagemang för teknik som medel för social förändring vidare till den nybildade ideella stiftelsen 2 Be 4 Good, som ska knyta samman universitet och näringsliv. Den egenutvecklade e-lärandetjänsten kommer också att leva vidare. Den togs fram tillsammans med Göteborgsbaserade mjukvaruföretaget Appland, och kommer att finnas kvar i deras sortiment.

Finja Five grundades 2010 av en grupp forskare vid Lunds universitets internetinstitut, och har i alla år haft en blygsam omsättning. Bland ägarna syntes utöver grundarna också LU Holding.

Felicia Frithiof

Innovationsbolaget Finja Five från Lund avvecklas. Det är konsekvensen av att elektronikjätten Ericsson sagt upp samarbetet. Men deras egenutvecklade tjänst […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • EU får spelbolagen att se rött 

    En debatt rasar om spelindustrins viktigaste inkomstkälla: köp inuti spelen. En omtolkning av riktlinjer riskerar att sätta krokben för industrins framtida tillväxt, anser branschen.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Svag ljusning i spelbranschen

    Det är oroliga tider för spelutvecklare. Men när årets spelutvecklarindex nu släpps är spelhubben Game Habitat ändå optimistisk. Omsättning och resultat i de skånska spelbolagen ökade förra året.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Ljus i gamingtunneln

    Det är dystra tider för många spelutvecklare, inte minst de stora. Men i myllan med mindre indiestudior i Malmös gömmer sig ofta guldkorn. Här är bolagen att hålla koll på i vinter.