fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska DropBucket går över sundet

2013 testade två studenter på DTU en ny idé till en papperskorg i papp på Roskilefestivalen. I sommar fick entreprenörsduon sina första svenska kunder.

– Medan i stort sett alla festivaler i Danmark numera använder DropBucket var det denna säsong bara ett par festivaler i Sverige där vi var med. Vi håller nu på att anställa flera säljare och vi ska även hitta fler investerare för att kunna expandera, inte minst till Sverige, säger Heiða G. Nolsøe, en av de två grundarna bakom Köpenhamnsbolaget DropBucket.

Hon fick idén tillsammans med Marie S. Berggreen när de båda lästa en utbildning i design och innovation på Danmarks tekniske universitet, DTU. DropBuckets papperskorg liknar en pyramid med toppen avhuggen och är tänkt att användas på festivaler och vid konserter där mycket folk samlas på liten yta. DropBuckets papperskorg rymmer inte mer än vanliga soptunnor men kan packas ihop som en flyttkartong under transport.

Än så länge har DropBuckets soptunna synts på bland annat Aarhus Festuge med en halv miljon besökare, Distortion i Köpenhamn med 350.000 och Roskildefestivalen med 130.000 personer på plats. Därtill har tunnan använts på festivaler i Tyskland, Norge och på Färöarna.

– Planen är att få snurr på den europeiska försäljningen men just nu är Sverige den stora, prioriterade ambitionen, säger Heiða G. Nolsøe till Rapidus.

Hon räknar med att bolaget ska kunna bearbeta den svenska marknaden från Köpenhamn. I början av 2014 satsade den färöiska investeraren P/F Royndin ett miljonbelopp i DropBucket men den fortsatta expansionen kräver ytterligare kapital, menar Heiða G. Nolsøe.

Det senaste räkenskapsåret präglades av utvecklingen av en ny DropBucket-modell som möjliggör källsortering och slutade med -420.000 danska kronor i förlust.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

2013 testade två studenter på DTU en ny idé till en papperskorg i papp på Roskilefestivalen. I sommar fick entreprenörsduon […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • LU Holding byter namn

    Lunds universitets riskkapitalbolag LU Holding byter namn. Det nya namnet ska bättre spegla vad bolaget sysslar med. – Det låter mer framåtriktat, säger vd Christine Widstrand.

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.

  • Lundateknik för ellastbilar

    Lundabolaget Zemission vill lösa svårigheterna med elektrifiering av tunga lastbilar. I ett samarbete med fordonskomponenttillverkaren Alfdex i Landskrona förbereds serietillverkning av en komponent som ska öka räckvidden.