måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Carlsberg backar upp näringslivsprojekt kring ESS

Det danska Linx-projektet, som med en budget på 78 miljoner danska kronor ska skapa samarbeten med ESS och Max IV i Lund, är i färd med att expandera kraftigt.

Från de nuvarande 15 medlemmarna, Aarhus och Köpenhamns universitet, Danmarks tekniske universitet och 12 stora bolag, arbetar nu Linx på att få in tio nya medlemmar, uppger Linx-chefen Jimmy Binderup Andersen.

– Vi har stora ambitioner. Vi är god väg att få de tio nya medlemmarna och har löften från Carlsberg och Teknologisk Institut. Med den nuvarande finansieringen, med bland annat 50 miljoner danska kronor från Innovationsfonden fram till 2020, så siktar vi redan nu på en version 2.0 efter det. Här pratar vi om uppemot 100 nya medlemmar, säger Jimmy Binderup Andersen till Rapidus.

Syftet med Linx är att agera brygga mellan danska företag och ESS och Max IV. Universiteten är med för att hjälpa de danska bolagen att utnyttja ESS och Max IV till produktutveckling via anläggningarnas kraftfulla neutron- och röntgenmikroskop.

Linx kommer använda anläggningarna i Lund till att stärka danska forskningsmiljöer samt bolagens innovations- och konkurrenskraft för bland annat produktionsteknik, energi, livsmedel och läkemedel. Bland annat vill Linx-medlemmen Grundfos använda nya metoder i materialforskning till produktutveckling, uppger den globala koncernens seniora forskningsrådgivare Poul Toft Fredriksen.

Keld Broksø

Klik her for att se dansk version af artikeln

Det danska Linx-projektet, som med en budget på 78 miljoner danska kronor ska skapa samarbeten med ESS och Max IV […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Så gör kommunerna för att locka företagen

    De små skånska kommunerna slår de större när det gäller företagsklimat. Det står klart i den rankning som Rapidus publicerade nyligen. Vi ringde upp kommunerna för att höra vad som ligger bakom uppryckningen.

  • Skånska småkommuner slår de större

    En ny undersökning visar att tre skånska kommuner kvalar in på topp tio-listan över Sveriges kommuner med bäst företagsklimat – samtidigt tappar de skånska storkommunerna alltmer mot de mindre.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.