måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya ägare går in i Enza Biotech

Lundabaserade bioteknikbolaget Enza Biotech tar in två miljoner kronor i en nyemission. Investerare är Helsingborgsbaserade affärsängeln Ebbe Krook, som tidigare investerat i Hövding, samt Torbjörn Seifert, före detta vd på fastighetsbolaget Asticus.

Bolaget har tidigare även fått 50.000 euro i bidrag från en EU-fond för små och medelstora företag. Pengarna ska användas till fortsatt utveckling av bolagets produkt: en mild och miljövänlig tensid, som är både vatten- och fettlöslig och som kan användas vid formulering och emulgering i bland annat kosmetika, hårvårdsprodukter, läkemedel och tvättmedel.

– Vi vill skala upp processen för att kunna nå ut till en större marknad och på så sätt hitta en relevant partner, säger vd Maria Andersson.

Bolaget har påbörjat diskussioner med ett flertal större aktörer på kosmetik- och egenvårdsmarknaden, men enligt Maria Andersson kommer det att dröja ytterligare ett eller två år innan det blir aktuellt med ett samarbete.

– Målet är att sälja av tekniken till en aktör på den gröna egenvårdsmarknaden, men det kan även bli fråga om licensaffärer inom andra affärsområden, säger hon.

Parallellt med satsningarna inom kosmetiksektorn pågår försök med tensiden som hjälpämne vid formulering av läkemedel. Man har nämligen upptäckt att tensiden kan finfördela fettlösliga läkemedelsubstanser så att dessa lättare kommer ut i kroppen.

Enza Biotech bildades 2012 och är en avknoppning till forskarägda Intenz Bioscience som också är en av ägarna. Övriga ägare är grundarna Stefan Ulvenlund, Patrick Adlercreutz, Eva Nordberg-Karlsson, Harald Skogman och Maria Andersson. Bolaget har i dagsläget tre anställda.

Izabella Rosengren

Lundabaserade bioteknikbolaget Enza Biotech tar in två miljoner kronor i en nyemission. Investerare är Helsingborgsbaserade affärsängeln Ebbe Krook, som tidigare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.