fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gynnsamma resultat för Respiratorius hjärtprojekt

Aktietorgslistade Respiratorius projekt för att utveckla biomarkörer inom hjärtdiagnostik har visat positiva resultat i djurförsök. Testerna har genomförts av samarbetspartnern Genovis, som haft option på att köpa rättigheterna. Men någon affär har det inte blivit.

Lundabaserade Respiratorius substans togs ursprungligen fram för behandling av KOL och astma, men det faktum att den fäster till cellernas mitokondrier gör den lämplig som biomarkör vid hjärtdiagnostik. Hjärtmuskulaturen är extra tät på mitokondrier och genom att koppla ihop Respiratorius substans med en radioisotop kan metoden ge ovanligt kontrastrika och detaljerade PET-bilder av hjärtat.

Projektet inleddes 2013 som ett samarbete med First North-noterade Genovis, som haft option på att köpa över tekniken. Genovis har nyligen knoppat av dotterbolaget Geccodots, som sysslar med kontrastmedel till medicinsk avbildning, med det uttalade målet att renodla moderbolagets verksamhet.

johan_drott− Tajmingen var lite oturlig för Genovis, som ännu inte utnyttjat optionen. Så nu är vi fria att gå till vem som helst, säger Respiratorius vd Johan Drott till Rapidus.

Trots de positiva resultaten i djurstudierna är det ännu inte klart om eller hur Respiratorius ska gå vidare med biomarkören. Bolaget har i dag fullt upp med VAL 001, en läkemedelskandidat för lymfkörtelcancer. Rekrytering pågår till en fas IIa-studie.

− Vi behöver ett 20-tal patienter i studien och det fattas ännu några, säger Johan Drott.

Parallellt fortgår utvecklingen av Respiratorius läkemedelskandidater inom KOL och astma hos indiska läkemedelsjätten Cadila. I slutet av 2015 eller början av 2016 räknar Johan Drott med att Cadila ska inleda toxikologiska djurstudier.

Respiratorius grundades 1999 som en avknoppning från Lunds universitet. 2012 förvärvades rättigheterna till substansen VAL001. Styrelseordförande är Christer Fåhraeus.

Erik Olausson

Aktietorgslistade Respiratorius projekt för att utveckla biomarkörer inom hjärtdiagnostik har visat positiva resultat i djurförsök. Testerna har genomförts av samarbetspartnern […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.