tisdag 30 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Första stipendiaterna klara från Sten K:s stiftelse

De första stipendiemottagarna från Sten K Johnsons stiftelse har nu utsetts. Bland dem finns Ants Maran, grundare av det hajpade men i dag nedlagda mobilbolaget Qubulus.

Maran får 150.000 kronor till vidare utveckling av sitt senaste projekt, sensor- och navigeringstekniken Ulocs. Dubbelt så mycket, 300.000 kronor, går till Malmöbolaget Apelöga med fotografen Adam Haglund i spetsen för sin satsning på det framtida fotografiska centret M1.

Andra stipendiemottagare är produktionsbolaget Xenofilia som ska utveckla ett kunskapscentrum i Botildenborg, samt Eric Schüldt och Per Johansson som ska göra en poddradioserie på temat ”Kunskapens träd”.

Stiftelsen bildades i fjol av den numera avlidne skånske finansmannen Sten K Johnson, och förvaltar aktier i Johnsons ägarbolag Tibia Konsult, värda motsvarande 600 miljoner kronor. Genom denna satsning seglade stiftelsen upp som en av Sveriges större stipendieutdelare. Det märktes också på intresset bland de sökande. Till första omgången skickades 557 ansökningar in.

Suzanne Richter— Intresset har varit överväldigande och trots att vi haft god hjälp från ämnesexperter har det varit jättesvårt att välja ut stipendiaterna. Sten ville själv prioritera idéer som ligger i gränslandet mellan olika ämnen, och detta har vi följt. Ett annat exempel är att ge bidrag till böcker som har en så smal publik att de inte annars skulle bli utgivna, säger stiftelsens verksamhetsansvariga Suzanne Richter till Rapidus.

Totalt delades 56 stipendier på mellan 25.000 och 300.000 kronor ut. Själva utdelningen sker på en intern ceremoni i Lund i mitten av november, då även ett par populärförläsningar kommer att hållas.

Stiftelsens syfte är att främja forskning, utveckling, utbildning, bildning och tillämpning inom teknik, medicin, entreprenörskap, litteratur och musik. I styrelsen sitter i dag Sten K Johnsons söner Kristian och Anders Bergstrand samt Johan Herrström från advokatfirman Lindahl.

Vid bildandet fick stiftelsen motsvarande 29 procent av aktierna i Tibia Konsult, men i samband med vårens bodelning övertogs ytterligare 20 procent av aktierna. Stiftelsen får inte röra kapitalet, på totalt 600 miljoner kronor, men däremot använda aktieutdelningen. Tibia är bland annat huvudägare i börsnoterade Midway Holding i Malmö.

Bland stipendiaterna finns alltså Ants Maran som nu utvecklar en sensorteknik som gör det möjligt att analysera rörelser och förflyttningar, även inomhus och på andra ställen utan GPS-täckning.

— Stipendiet är en extern validering av vårt arbete och kommer som ett kvitto på 18 månaders utveckling. Min vision är att sänka behandlingstider i sjukvården med mellan 10 och 50 procent, beroende på diagnos. Samtidigt ser vi en starkt ökande efterfrågan på tillämpningar inom både säkerhets- och sportområdet, säger Ants Maran. 

Anders Frick


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.