måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Alligator tar in 40 miljoner från Investor – köper Stockholmsbolag

Alligator Bioscience är ett stämmobeslut ifrån att köpa Stockholmsbolaget Atlas Therapeutics, med Lunds universitets vicerektor Carl Borrebaeck och den meriterade proteinforskaren Mathias Uhlén i ägarlistan. Parallellt är bolaget i färd med att plocka in 80 miljoner kronor i en nyemission, där noterade riskkapitaljätten Investor står för hälften.

Mathias Uhlén är en av centralfigurerna bakom Human Protein Atlas, ett forskningsprojekt i miljardklassen som sysselsätter över tusen forskare i arbetet med att kartlägga de tiotusentals proteiner som bygger upp människokroppen. Projektet har resulterat i ett antal avknoppningsbolag, däribland Atlas Therapeutics, som är inriktat på terapeutiska antikroppar mot cancer.

Även Alligator Bioscience är fokuserat på antikroppar som slår ut cancertumörer och här ser vd Sibylle Lenz stora vinster i att kombinera bolagets läkemedelskandidater med Atlas Therapeutics molekyler.

Sibylle Lenz— Vi har behov av nya målmolekyler för cancer, det har Atlas Therapeutics, säger hon till Rapidus.

Atlas Therapeutics ägs i dag av en lång rad forskare med Mathias Uhlén och Carl Borrebaeck i spetsen. Med affären blir dessa istället delägare i Alligator Bioscience. Alligator får i sin tur en ny utpost i Stockholm med en handfull anställda. De drygt 25 anställda som arbetar på Medicon Village i dag blir kvar i Lund.

— Vi ska fortfarande ha basen här där vi har möjlighet att växa och rekrytera från hela Öresundsregionen. Dessutom finns den infrastruktur vi behöver här, säger Sibylle Lenz.

Affären måste formellt godkännas på en extrastämma om några veckor. Då ska även den planerade nyemissionen klubbas, där ett dotterbolag till Investor går in med 40 miljoner kronor. Resterande 40 miljoner räknar bolaget med att få in från nya och gamla ägare. Bland dessa finns Sunstone Capital, Sydsvensk Entreprenörfond, Stena och affärsängeln Staffan Rasjö.

I våras blev Investor delägare i ett annat läkemedelsbolag i Lund: Active Biotech. Där köpte Investor 8 procent av aktierna för 270 miljoner kronor.

Erik Olausson

Alligator Bioscience är ett stämmobeslut ifrån att köpa Stockholmsbolaget Atlas Therapeutics, med Lunds universitets vicerektor Carl Borrebaeck och den meriterade […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.