måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hövding tar in nytt kapital — spår positivt kassaflöde 2014

Industrifonden och LMK Venture leder en emission där hjälmtillverkaren Hövding i Malmö tar in ytterligare 10,4 miljoner kronor. Men i Tyskland har försäljning tagit fart och under tredje kvartalet 2014 ska kassaflödet vara positivt, uppger vd Fredrik Carling. 

Det nya kapitalet går till fortsatt expansion för Hövdings cykelhjälm med inbyggd airbag på den nordeuropeiska marknaden. I dag har verksamheten 15 anställda och till hösten ska personalstyrkan växa med ytterligare handfull personer på marknadssidan.

fredrik carling mindre— Försäljningen ligger över förväntan. Nu finns vi i 250 butiker varav 100 är i Tyskland. Parallellt med vår expansion i Europa har vi börjat planera för försäljningsstart i Japan 2014, säger Fredrik Carling, som tillträdde som vd under hösten 2012.

Han vill inte precisera några försäljningssiffror men säger att med nuvarande expansionstakt ska bolaget kunna visa positiva siffror under andra halvåret 2014. Senaste räkenskapsåret, som sträcker sig till september 2012, var förlusten 25 miljoner kronor.

I den aktuella emissionen står Industrifonden för 40 procent av kapitalet, LMK för knappt 30 procent och privata investerare för resten. Tillsammans med nanoteknikbolaget Sol Voltaics i Lund är Hövding Industrifondens i särklass största innehav i Skåne. Ytterligare ett kapitaltillskott är planerat under hösten. Fredrik Carling utesluter inte att det då blir aktuellt att ta in nya delägare.

Har det dykt upp några konkurrenter på marknaden?

— Nej, dels har vi ett starkt patentskydd och dels är det en teknisk komplicerad produkt som tar tid att utveckla, säger Fredrik Carling.

Hittills har investerarna skjutit in runt 85 miljoner kronor i verksamheten, som grundades av Anna Haupt och Terese Alstin. Sedan starten har projektet rönt stor medial uppmärksamhet, senast genom en kortfilm om hjälmen regisserad av Malmöbaserade dokumentärfilmaren Fredrik Gertten. Filmen visas på en rad festivaler runt om i världen och har haft över tre miljoner visningar på videosajten Vimeo.

Joel Lyth

Industrifonden och LMK Venture leder en emission där hjälmtillverkaren Hövding i Malmö tar in ytterligare 10,4 miljoner kronor. Men i Tyskland har […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.