lördag 13 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt kapital till Mobill — som tar affär för fyra miljoner

Med en affär med Karlstadsbuss värd minst 4,3 miljoner kronor har det nykapitaliserade Malmöbolaget Mobill på kort tid tagit flera tunga kontrakt inom mobila betalningar för svensk kollektivtrafik. Under 2013 räknar vd Joakim Niléhn med att göra en ordentlig inbrytning även i grannländerna, samtidigt som personalstyrkan ska dubbleras.

Sedan tidigare har Mobill tecknat avtal med bland annat Kalmar Länstrafik, Länstrafiken Kronoborg och Jönköpings Länstrafik. I november fick bolaget ett samlat kontrakt på ytterligare sex länstrafikbolag, en affär värd 7,5 miljoner kronor.

Den hittills största affären, ett treårigt avtal med Storstockholms Lokaltrafik, överklagades dock av en konkurrent i slutet av hösten. I gengäld har SL slutit ett temporärt ettårigt avtal värt närmare 600.000 kronor i månaden för Mobill. Och om överklagan inte går igenom väntar det ursprungliga treårsavtalet efter det.

Joakim Nilehn— Nu har vi nästan alla svenska kollektivtrafikbolag som arbetar med mobila betalningar i kundlistan. Under 2013 ska vi på allvar gå utanför Sveriges gränser, säger Joakim Niléhn till Rapidus.

Än finns bara ett fåtal kunder i utlandet samt ett dotterbolag i Singapore i uppstartsfas. En storaffär med indonesiska Telekomsel, som annonserades i somras, har även dragit ut på tiden efter nya myndighetskrav.

Mobill grundades 2005 kring teknik för mikrobetalningar med sms. I produktportföljen finns i dag bland annat mobila entrébiljetter till idrottsevenemang, betalningar i allt från godisautomater till webbsidor samt teknik för digitala rabattkuponger i mobilen. Men fortfarande står parkerings- och kollektivtrafikbiljetter för 80 procent av inkomsterna. 2011 omsatte Mobill 21 miljoner kronor med 8,8 miljoner i förlust. Joakim Niléhn vill inte säga var siffrorna landade 2012, mer än att omsättningen ökat.

Mobill ägs av en grupp affärsänglar med styrelseordförande Tommy Larsson i spetsen. I styrelsen sitter även Tord Wingren, Ericssonveteran och Huaweis platschef i Lund. Under 2012 sköt ägarskaran sammanlagt in 20 miljoner kronor till Mobill. I början av januari kom ytterligare 5 miljoner till bolaget, som kommer behöver rekrytera mer framöver.

— Omräknat till heltidstjänster har vi runt 15 anställda idag. Går allt som vi tänkt oss kommer vi dubbla det under 2013, säger Joakim Niléhn.

Men slaget om vilken teknik som ska gälla för mobila betalningar är långt ifrån över. Mobill är teknikpartner till WyWallet, bildat av Tre, Telia, Tele2 och Telenor, som från och med fredag tar över sms-betalningar för operatörernas kunder. WyWallet jobbar dock även med andra teknikleverantörer – däribland finska Plusdial, vars system används för Skånetrafikens biljetter.

Erik Olausson

Med en affär med Karlstadsbuss värd minst 4,3 miljoner kronor har det nykapitaliserade Malmöbolaget Mobill på kort tid tagit flera […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.