torsdag 23 januari 2025

inloggad som

Göran Bredinger på CeDe Group är ”Entrepreneur of the year”

På en fullsatt galamiddag på Slagthuset ikväll utsågs Malmöföretaget CeDe Groups vd Göran Bredinger till ”Entrepreneur of the year” i Skåne. Han får en biljett till riksfinalen i Stockholm i februari.

CeDe Group utvecklar specialmaskiner för gruv- och anläggningsindustrin. Bolaget omsätter cirka 170 miljoner kronor på årsbasis, varav 80 procent går på export.

Bakom priset står revisionsbyrån Ernst & Young, men juryn som gjort valet är till största del extern. Bland ledamöterna märks Bodil Rosvall Jönsson, Rolf Elmér och Eva Ohlstenius. De lämnar följande motivering:

— Med en öppenhet för innovativt tänkande samt ett brett nätverk har årets pristagare varit en stor inspirationskälla för sitt team som har tagit sig från mark till gruva och därigenom skapat nya affärsmöjligheter.

CeDe Group ägs till hälften av grundare och personal, och till hälften av statliga investeringsbolaget Fouriertransform. I början av 2011 utsågs Bredinger och medgrundaren Håkan Johannesson till årets företagare i Malmö. För ett drygt år sedan fick de utmärkelsen Året företagare i Skåne av organisationen Företagarna.

Under kvällen uppmärksammades även Johannes Efstratiadis på Ikaros Cleantech som ”Årets manliga stjärnskott” medan Elisabeth Brevenson på Beepsend fick dubbla priser för ”Bästa internationella tillväxt” och ”Årets kvinnliga stjärnskott”.

Kristian Svensson

På en fullsatt galamiddag på Slagthuset ikväll utsågs Malmöföretaget CeDe Groups vd Göran Bredinger till ”Entrepreneur of the year” i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Sib Solutions siktar på break-even

    Logistikteknikbolaget Sib Solutions i Lund får fortsatt förtroende av lastbilsjätten Scania som deltagit i en nyemission som ska gå till fortsatt tillväxt. Målet är att nå break-even i år.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Snygg ersätter Wendén

    Ebba Walberg Snygg är namnet på den nya högsta chefen på advokatfirman Moll Wendén. Hon ersätter grundaren Stefan Wendén som kliver åt sidan.

  • Lindab tar mångmiljonsmäll för Östeuropa-exit

    Ventilationsbolaget Lindab, med huvudkontor i Förslöv utanför Båstad, lägger ner affärsområdet Profile Systems i Östeuropa. Anledningarna är dålig betalningsvilja, höga driftskostnader och hård prispress. Uttåget kostar bolaget hundratals miljoner kronor.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lindab kapar 180 tjänster

    Den svaga byggkonjunkturen ställer till det för Lindab. Ventilationsbolaget drar i handbromsen för att stärka lönsamheten och anpassa de fasta kostnaderna. Det innebär att 180 heltidstjänster ryker.

  • Beamonics prisas för gasanalys

    Lundabolaget Beamonics, som deltagit i vår podd Lejonkulan, kammar hem pris på branschgala i Göteborg för att snabbt lyckats gå från forskning till kommersialisering.

  • Delseger för OXE Marine

    Ängelholmsbaserade OXE Marine lanserade tidigare i höst en räddningsplan sedan bolaget hamnat i akuta likviditetsproblem. Nu är den första delen […]

  • Axolot tar sats med fylld kassa

    Helsingborgsbolaget Axolot har genomfört en företrädesemission och tagit in drygt 20 miljoner kronor. Planen är nu att öka sitt ägande i ett annat vattenreningsbolag och expandera globalt.