tisdag 30 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bioinkubatorn växer om Ideon Innovation…

Flytten till Medicon Village har gett Lund Life Science Incubator luft under vingarna. Inkubatorn grundades som en lillasyster till Ideon Innovation 2007, men har nu växt om originalet. Budgeten har ökat rejält, bland annat efter miljonbidrag från Medicon Village självt.

Bolagen i Lund Life Science Inkubator har i dag runt 90 anställda, en ökning med 20 personer sedan flytten till Medicon Village i mars. Det kan jämföras med Ideon Innovation, vars bolag totalt sysselsätter strax över 70 personer.

Ett tiotal bolag har kommit in i Life Science Incubator under året, däribland AstraZeneca-avknoppningarna Red Glead, Pepticon och Adroit Science. Ett av de senaste tillskotten är N-tigen Insights, grundat av proteinkemisten Bradley Thatcher och Nelson Khoo, doktor i biologi och tidigare affärsutvecklare vid Umeå Biotech Incubator. Företaget utvecklar molekyler som kan ersätta antikroppar, bland annat vid diagnos av tumörceller.

— Vi flyttade hit eftersom den utrustning och infrastruktur vi behöver finns här. Vi har också närmare till bolag som kan dra nytta av vår teknik, säger Nelson Khoo.

Hälften av tillväxten står dock de tidigare inkubatorbolagen för. Bland de som nyanställt det senaste halvåret finns Nexam Chemical och Redoxis, medan bland andra Spago Imaging fått möjlighet att ta emot praktikanter och sommarjobbare. Åttamannabolaget ägs i dag av Stockholmsbaserade Accelerator Nordic men ska inom kort noteras på Aktietorget. Under hösten genomförs en emission på 21 miljoner kronor, varav 15 miljoner redan är garanterade.

I samband med flytten till Medicon Village har budgeten för Lund Life Science Incubator ökat från cirka 10 miljoner kronor till runt 15 miljoner. Innovationsbron, Lunds kommun och Lunds universitet står för den största delen av kakan, men ett par miljoner kronor kommer från EU. Dessutom bidrar Medicon Village med 1,6 miljoner kronor till årets budget.

Enligt Dan Mogren, som ansvarar för affärsutvecklingen i inkubatorn, finns plats för 150 personer i nuvarande lokaler.

— De räknar vi med att fylla i slutet av 2014. Det fanns ett uppdämt behov att expandera när vi flyttade till Medicon Village, så det kommer inte gå lika fort framöver, säger han.

Erik Olausson

Flytten till Medicon Village har gett Lund Life Science Incubator luft under vingarna. Inkubatorn grundades som en lillasyster till Ideon […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Fåhraeus går in i danskt life science-bolag

    Serieentreprenören Christer Fåhraeus fond FSG är ledande investeraren när danska Fida Biosystems gör en 50-miljonersrunda. ”De är klara för marknaden.”

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Starfish satsar på rullstolar

    IT-entreprenören Jim Roslunds hårdvarubolag Starfish of Sweden har motlut på väg till marknaden. Både vården och bilindustrin har visat sig vara svårflörtade. Nu ska rullstolsdynor ge de första kommersiella intäkterna.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.