måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

EXTRA: Al-Amoudi och Samuelsson investerar i Crunchfish

Mobilteknikbolaget Crunchfish i Malmö tar in 17 miljoner kronor i riskkapital. Pengarna kommer främst från shejk Mohammed Al-Amoudi och serieentreprenören Joachim Samuelsson, som i våras sålde sitt ägande i medicinteknikbolaget Biomain i Helsingborg.

Kapitalet ska gå till vidareutveckling av Crunchfish teknik Active 3D, förkortat A3D, men också till patent- och marknadssatsningar. Active 3D gör att användaren med hjälp av gester kan interagera med exempelvis mobiltelefoner och läsplattor, genom den inbyggda kameran, utan att skärmen behöver vidröras. Tekniken lanserades förra året och har sedan dess finjusterats av bolagets utvecklare.

— Crunchfish har kommit mycket långt och bolagets teknik ligger i absolut framkant. Liknande saker går visserligen att göra i labbmiljö, men A3D fungerar även under dåliga ljusförhållanden och på system med begränsad processorkapacitet, säger Joachim Samuelsson till Rapidus.

Han säger att flera andra bolag har försökt med liknande tekniker utan att lyckas i någon större omfattning. Crunchfish har ett flertal inlämnade patentansökningar och ytterligare ansökningar på gång. Bolaget satsar nu på att implementera tekniken i enheter som har stor spridning. Enligt Joachim Samuelsson för man kontraktsdiskussioner med flera företag — inte enbart inom mobil- eller surfplatteområdet.

— Den största potentialen ligger i att man inte behöver ändra någon hårdvara i de terminaler som använder A3D, eftersom den är helt mjukvarubaserad. Jag och flera med mig tror att rörelsestyrning kommer att slå stort på världsmarknaden, säger han.

Crunchfish grundades på våren 2010 och omsatte första verksamhetsåret drygt en miljon kronor. Parallellt med ett 40-tal appar av olika slag har bolaget utvecklat en teknik för att visa reklam i mobiltelefoner. Vidareutveckling av både appar och reklammotor kommer dock att fasas ut till förmån för Active 3D.

Bolagets huvudägare är i dag grundarna Paul Cronholm, teknisk chef, och Thomas Gårdängen, vd och marknadsansvarig. Joachim Samuelsson går in som styrelseordförande och ska nu jobba med att hitta en ny extern vd som kan över innan årsskiftet.

Förutom Paul Cronholm och Thomas Gårdängen går Håkan Paulsson och Jörgen Neckmar in i styrelsen. Neckmar bor i Hongkong och var där tidigare ansvarig för Anoto och därefter Teleca. Han sitter i styrelsen för Cognimatics och har även arbetat för bland annat Scalado och Sony Ericsson.

Av de 17 miljoner kronor som bolaget tar in kommer 10 miljoner från den saudiske affärsmannen Mohammed Al-Amoudi, 6 miljoner från Joachim Samuelssons holdingbolag och 1 miljon från Helsingborgsbolaget Intesa.

Anders Frick

Mobilteknikbolaget Crunchfish i Malmö tar in 17 miljoner kronor i riskkapital. Pengarna kommer främst från shejk Mohammed Al-Amoudi och serieentreprenören […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.