söndag 20 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Airsonett fyller på kassan — nära 200 miljoner i investerat kapital

Medicinteknikbolaget Airsonett i Ängelholm har ännu inte lyckats få snurr på affärerna. Ifjol halverades personalstyrkan och nu ger ägarna ytterligare en respit. Med Industrifonden och SEB Företagsinvest i täten tar företaget in ytterligare tio miljoner kronor i riskkapital. Därmed har ägarna satsat närmare 200 miljoner i verksamheten.

Sedan årsskiftet är BoneSupports tidigare finanschef Fredrik Werner vd på Airsonett. Med finansieringen säkrad är planen att skala upp försäljningen av bolagets astmabehandling.

— I dagsläget har ett 100-tal kunder på den svenska marknaden vilket är en fördubbling i år. Vi har en positiv utveckling, men det är fortfarande med små steg, säger Fredrik Werner till Rapidus.

Airsonett grundades av ventilationsingenjören Dan Kristensson år 2000. Bolaget har utvecklat en luftdusch som placeras över sängen för patienter med allvarlig astma. Genom behandlingen kan patienterna få minskade problem även dagtid då immunförsvaret får vila under sömnen.

I första hand sker försäljningen till olika landsting. En stor stötesten är dock att det rör sig om medicinteknik, och inte läkemedel, vilket har gjort att Airsonetts behandling har haft svårt att få ta del av de generella subventioner som astmamedicin får i dag. Den tröga försäljningen gjorde att ägarna för ett år sedan drog i handbromsen varpå personalstyrkan minskades från 22 till 11 anställda.

I december i fjol fick bolaget en ny studie med positivt resultat publicerad i brittiska medicintidskriften Thorax, vilket Fredrik Werner menar har lett till ökat intresse bland kunderna.

— Nu riktar vi oss mer mot enskilda landsting där vi jobbar nära Region Skåne, Stockholms och Västra Götalands län, säger han.

Sedan drygt ett år har Airsonetts teknik för rening av operationssalar placerats i det separata bolaget Airsonett Operating Room Innovation, där Peter Ekolind nu är vd.

Joel Lyth

Medicinteknikbolaget Airsonett i Ängelholm har ännu inte lyckats få snurr på affärerna. Ifjol halverades personalstyrkan och nu ger ägarna ytterligare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.


  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.