måndag 31 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Klart med VD för Bioactive Polymers

Lundabolaget Bioactive Polymers har anställt sin första VD. Det är Fredrik Lindblad, tidigare VD för medicinteknikbolaget QuickCool, som har uppdraget på halvtid. Resten av tiden är han affärsrådgivare på Teknopol.

Det närmaste året är planen att förbereda en klinisk studie och finna investerare eller partners som kan stå för kostnaderna.

Hittills har Bioactive Polymers genomfört ett antal djurstudier på sin produkt som ska motverka oönskade sammanväxningar av vävnad efter operationer. Sådana är mycket vanliga och kan ibland ge stora problem, särskilt i bukområdet där de kan leda till tarmvred och till infertilitet hos kvinnor.

Bioactive Polymers utvecklar en spray innehållande två polypeptider, proteinfragment, med olika laddning. De fungerar målsökande och binder till den skadade vävnaden och varandra för att bilda en skyddande hinna. Efter några dagar upplöses hinnan och tas upp av kroppen. Produkten klassas som medicinteknik och är patenterad i Europa och Kina. På övriga stora marknader är patentansökningar inlämnade. Forskningen leds av professor Roland Andersson och docent Bobby Tingstedt vid Skånes universitetssjukhus i Lund.

Enligt Fredrik Lindblad marknadsför stora medicinteknikbolag redan produkter mot samma problem. Men effekten är inte så bra som man kunde önska, och långtifrån alla kirurger använder sig av produkterna.

— Vi har jämfört resultaten från våra djurstudier med de för andra produkter och de är fantastiska. Sedan är det inte alltid lätt att överföra effekten till studier på människa, men så långt ser allt bra ut, säger Fredrik Lindblad.

Bioactive Polymers tog in omkring en miljon kronor i bryggfinansiering från befintliga ägare för en tid sedan. Nu pågår diskussioner med externa finansiärer och med potentiella distributörer av produkten, som kan vara intresserade av att investera i ett tidigt skede.

Bioactive Polymers är sedan drygt ett år knutna till företagsgruppen under konsultbolaget Colloidal Resource och har en av dess grundare, Anna Stenstam, som styrelseordförande. Colloidal Resource äger omkring 5 procent av Bioactive Polymers som har ett tiotal ägare totalt. Huvudägare är de fyra grundande Lundaprofessorerna; Roland Andersson, Björn Lindman, samt Stig Bengmark och Kåre Larsson som båda i ett tidigt skede var involverade i börsnoterade Probi.

Lisa Kirsebom

Lundabolaget Bioactive Polymers har anställt sin första VD. Det är Fredrik Lindblad, tidigare VD för medicinteknikbolaget QuickCool, som har uppdraget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Ny metod ska hitta cancern i tid

    Håranalys ska upptäcka tidigt stadium av prostatacancer. Den innovativa metoden har utvecklats av Lundabolaget Capillon Analytics, som applicerar geologiska analyser på människokroppen.


  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Rejäl premie när Probi köps ut från börsen

    Probiotikabolaget Probis huvudägare Symrise vill köpa ut bolaget från börsen. Vd Anita Johansen litar på köparens löften om att Probi ska få fortsätta med fristående verksamhet i Lund.

  • Psykobiotika ska lyfta Probi

    Probis omsättning minskade med 8 procent under tredje kvartalet. Det är en fortsättning på en flera år lång fallande trend. Vd Anita Johansen hoppas att en ny upptäckt ska leda till en vändning.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.