torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt LU Bio-bolag ska rädda hårsvallet

En slumpartad upptäckt i ett kärlexperiment — det var ursprunget till läkemedelsbolaget Follicum. Bolaget ska utveckla en substans mot håravfall och grundades nyligen av två forskare vid Lunds universitet tillsammans med LU Bio, som gått in med en miljon kronor i startkapital.

Forskarna bakom bolaget är Anna Hulthgård, professor vid avdelningen för kärlväggsbiologi, och kollegan Pontus Dunér, postdoktor vid avdelningen för experimentell kardiovaskulär forskning. För några år sedan studerade de en substans som de hoppades skulle attrahera vita blodkroppar. Den injicerades i huden hos försöksdjur. Några blodkroppar kom inte, däremot utvecklades nya hårsäckar.

Forskarna noterade fyndet men lade upptäckten i byrålådan fram till förra året, då de fick kontakt med LundBioaccelerator-programmet vid Lunds universitet. Programmet syftar till att leta fram forskningsresultat inom universitetet som kan utvecklas till läkemedel.

— Vi tror att det här skulle kunna användas både till manligt håravfall och vid andra sjukdomar, som vid cytostatikabehandlingar eller brännskador. Målet det första året är att testa substansen på prover från mänsklig hud och se så det fungerar där också, säger Anna Hulthgård.

Hon är tillsammans med Pontus Dunér delägare i Follicum, men forskningen kommer att läggas ut på konsulter eftersom det inte är grundarnas eget forskningsfält. Bolaget arbetar nu på en affärsutvecklingsplan och planerar att söka mer kapital någon gång det närmaste året.

Styrelseordförande i Follicum är tills vidare LU Bio:s VD Thomas Andersson. Rekrytering pågår av VD och nya styrelsemedlemmar. Ytterligare ett företag har nyligen startats genom Bioaccelerator-programmet, MD-Pharma som ska arbeta med muskelsjukdomar.

Lisa Kirsebom

En slumpartad upptäckt i ett kärlexperiment — det var ursprunget till läkemedelsbolaget Follicum. Bolaget ska utveckla en substans mot håravfall […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Så gör kommunerna för att locka företagen

    De små skånska kommunerna slår de större när det gäller företagsklimat. Det står klart i den rankning som Rapidus publicerade nyligen. Vi ringde upp kommunerna för att höra vad som ligger bakom uppryckningen.

  • Skånska småkommuner slår de större

    En ny undersökning visar att tre skånska kommuner kvalar in på topp tio-listan över Sveriges kommuner med bäst företagsklimat – samtidigt tappar de skånska storkommunerna alltmer mot de mindre.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • “Bästa pitcharna någonsin på Hetch”

    Imorgon arrangerar Hetch ”Startup Demo Day” där inkubatorns hetaste startups får pitcha för investerare. Det lär bli pitchar att skriva hem om – om man får tro inkubatorn själv.