onsdag 4 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lidds i nyemission — förbereds för uppköp

Sedan starten 2003 har läkemedelsbolaget Lidds i Helsingborg tagit in närmare 70 miljoner kronor i kapital från ägare som Länsförsäkringar Skåne och Sydsvensk Entreprenörfond. Inom kort inleds en emission som ska ge ytterligare cirka 15 miljoner, samtidigt som ledningen siktar på att sälja bolaget innan året är slut. 

Ledningen har anlitat en amerikansk mäklare med målet att sälja hela bolaget eller ta in en ny storägare som på sikt tar över verksamheten. Mäklaren börjar i dagarna arbetet med att identifiera potentiella köpare och inleda förhandlingar.

— Det finns en viss sannolikhet för att intresserade bolag finns i USA. Då är det bra om vår förhandlare är där och har det kontaktnätet, säger Lidds projektledare Lars Åke Malmsten.

Den planerade emissionen riktar sig i första hand till befintliga ägare. Lars Åke Malmsten räknar med att det ska räcka för att ta bolaget fram till en färdig affär.

Lidds utvecklar en ny behandlingsform för prostatacancer där man injicerar ett hormonbaserat läkemedel direkt i prostatan. Samma läkemedel används redan i tablettform, men Lidds behandling ska ge samma eller bättre effekt med mindre biverkningar. I dagarna avslutas en patientstudie i fas II som visat goda preliminära resultat. En tilläggsstudie är planerad att starta efter sommaren.

Lidds ingår i företagsinkubatorn Puls i Helsingborg, som också är delägare. Bolaget har totalt över 100 aktieägare.

Lisa Kirsebom

Sedan starten 2003 har läkemedelsbolaget Lidds i Helsingborg tagit in närmare 70 miljoner kronor i kapital från ägare som Länsförsäkringar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.


  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.