måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Änglar investerar i ny teknik för ytbehandling

De skånska affärsänglarna Thomas Egelstig och Peter Jungbeck går in i Magu E-systems i Malmö och garanterar finansieringen på obestämd framtid. Bolaget äger en patenterad teknik för effektivare ytbehandling av plast- och metallkomponenter.

Magu E-systems är resultatet av en fusion mellan Malmöbaserade industribolaget Contech och konkursade Magu Automation i Staffanstorp. Nyligen förvärvades projektet Cleancoat som utvecklats av bland annat Chalmers, LTH och Nolato inom forskningsprogrammet ProEnviro.

Målet är lägre energiförbrukning, mindre användning av lacker och färre kassationer vid tillverkning av konsumentprodukter som mobiltelefoner och glasögon. Tekniken går ut på att förbehandla fästytor med en emulsion för effektivare lackeringsprocess. Inom ramen för ProEnviro har 7,5 miljoner kronor redan satsas i projektet.

I dag har Magu E-systems elva anställda. Nu väntar expansion på forsknings- och utvecklingssidan. Planen är att sätta första produkten på marknaden i höst.

Peter Jungbeck, grundare av Euroflorist och investerare i bland annat Spintop Ventures, går in som styrelseordförande. Thomas Egelstig är i kväll gäst på scen på Rapidus ”Efter jobbet”-möte. Hur mycket pengar änglarna satsar är hemligt, men enligt VD Tord Andersen handlar det om ett långsiktigt engagemang.

Kristian Svensson

De skånska affärsänglarna Thomas Egelstig och Peter Jungbeck går in i Magu E-systems i Malmö och garanterar finansieringen på obestämd […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.