torsdag 11 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kontraktsforskningskoncern öppnar huvudkontor i Lund

PRA International, en av världens största aktörer inom kontraktsforskning och kliniska prövningar, lägger sitt skandinaviska huvudkontor i Lund. Bolaget letar nu lokaler till kontoret, som initialt ska ha ett 20-tal anställda.

På 35 år har PRA växt till att ha 3.700 anställda runt om i världen med en omsättning som räknas i miljardbelopp. Ett svenskt dotterbolag drogs i gång 2006 och sedan 2008 leder Ingegerd Dalfelt den verksamheten.

— Hittills har vi arbetat utan centralt kontor men nu ska vi samla oss i lokaler i Lund. Sedan jag tog över i Sverige har vi växt från sju till att i dag vara drygt tjugo anställda. Jag ser goda förutsättningarna för ytterligare tillväxt framöver, säger Ingegerd Dalfelt.

Innan uppdraget på PRA har hon arbetat hos såväl svenska delen av Quintiles som Lundabaserade TFS Trial Form Support, som båda är verksamma inom samma fält som PRA. Ingegerd Dalfelt menar dock att TFS knappast tillhör de främsta konkurrenterna.

— De arbetar mer med lokala aktörer medan vi uteslutande jobbar mot internationella storkoncerner och globala projekt. Våra huvudkonkurrenter som Quintiles och PPD har sina Nordenkontor i Stockholm. Jag ser inget skäl till att vi ska vara där när vi kan vara i Öresundsregionen, säger hon.

Totalt har PRA International ett trettiotal anställda i Skandinavien. Sedan december 2007 ägs bolaget av amerikanska Genstar Capital.

Joel Lyth

PRA International, en av världens största aktörer inom kontraktsforskning och kliniska prövningar, lägger sitt skandinaviska huvudkontor i Lund. Bolaget letar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.