onsdag 17 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kontraktsforskningskoncern öppnar huvudkontor i Lund

PRA International, en av världens största aktörer inom kontraktsforskning och kliniska prövningar, lägger sitt skandinaviska huvudkontor i Lund. Bolaget letar nu lokaler till kontoret, som initialt ska ha ett 20-tal anställda.

På 35 år har PRA växt till att ha 3.700 anställda runt om i världen med en omsättning som räknas i miljardbelopp. Ett svenskt dotterbolag drogs i gång 2006 och sedan 2008 leder Ingegerd Dalfelt den verksamheten.

— Hittills har vi arbetat utan centralt kontor men nu ska vi samla oss i lokaler i Lund. Sedan jag tog över i Sverige har vi växt från sju till att i dag vara drygt tjugo anställda. Jag ser goda förutsättningarna för ytterligare tillväxt framöver, säger Ingegerd Dalfelt.

Innan uppdraget på PRA har hon arbetat hos såväl svenska delen av Quintiles som Lundabaserade TFS Trial Form Support, som båda är verksamma inom samma fält som PRA. Ingegerd Dalfelt menar dock att TFS knappast tillhör de främsta konkurrenterna.

— De arbetar mer med lokala aktörer medan vi uteslutande jobbar mot internationella storkoncerner och globala projekt. Våra huvudkonkurrenter som Quintiles och PPD har sina Nordenkontor i Stockholm. Jag ser inget skäl till att vi ska vara där när vi kan vara i Öresundsregionen, säger hon.

Totalt har PRA International ett trettiotal anställda i Skandinavien. Sedan december 2007 ägs bolaget av amerikanska Genstar Capital.

Joel Lyth

PRA International, en av världens största aktörer inom kontraktsforskning och kliniska prövningar, lägger sitt skandinaviska huvudkontor i Lund. Bolaget letar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Lunds life science brände 1 miljard

    Av 49 Lundabaserade life science-bolag på Nasdaq, NGM och Spotlights listor går bara 6 med vinst. Lunds noterade life science-kluster gick under första halvåret back med 367 miljoner kronor. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.