fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rekryteringar till ESS och Max IV bromsas av nidbild

|  ,
|  ,

Forskningsanläggningarna ESS och Max IV ska bli i världsklass, men det har redan visat sig knepigt att rekrytera personal med rätt kompetens. Lund och Öresundsregionen får slåss mot många förutfattade meningar.

ESS har i dag 65 anställda. I organisationen runt Max IV och det befintliga Max-labbet i Lund jobbar 100 personer. Ytterligare rekryteringar pågår, bland annat söks nu projektledare, ingenjörer och neutronforskare till ESS. VD Colin Carlile räknar med att ESS passerar 100-strecket i antal anställda inom ett år, men det går inte alltid som på räls.

— Många har förutfattade meningar om livet i Skandinavien, att det jämt är mörkt och kallt, och att vi har höga skatter och låga löner. Det är en karikatyr, men vi måste hantera den, säger Colin Carlile.

Också Nils Mårtensson, föreståndare på Max IV, stöter på problemet.

— Generellt har vi lyckats väl med rekryteringarna, men i några fall har det inte gått och då har det varit av denna typ av skäl. På vissa positioner kan vi heller inte konkurrera fullt ut med lönen, vilket blir väldigt avgörande.

Första spadtagen till Max IV togs i veckan. Nils Mårtensson räknar med att ta in ytterligare 10–20 personer det kommande året, främst ingenjörer och forskare för att utveckla de olika strålrör för synkrotronljus som byggs efterhand som finansiering faller på plats.

Det gäller att jobba hårt med att vända förutfattade meningar till något positivt för de utländska experter som intresserar sig för ESS och Max IV, menar Colin Carlile.

— De som börjat här har ofta gjort det av skäl som inte är helt kopplade till ESS. Det kan handla om familjer som vill sätta sina barn i skolan här och ge dem europeiska värderingar, säger han.

Bland de som anställts på ESS finns många ”hemvändare”. Alltså européer som vill komma hem efter att ha arbetat i andra världsdelar, eller skandinaver som vill återvända efter en tid ute i Europa. Lokalt har främst ingenjörer och IT-kompetens kunnat rekryteras så här långt.

Max IV ska stå klart 2015. ESS, som även har ett center för databehandling i Köpenhamn där i dag åtta personer jobbar, ska invigas år 2019.

Kristian Svensson

Forskningsanläggningarna ESS och Max IV ska bli i världsklass, men det har redan visat sig knepigt att rekrytera personal med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Extraliv för Youcruit

    De tog in mer än 100 Mkr, men för lite mer än ett år sedan försattes Youcruit i konkurs och en anonym minoritetsägare köpte konkursboet. Rapidus kan idag avslöja vem det är som i dag driver vidare verksamheten – på andra sidan Atlanten.

  • På nya jobb i näringslivet 

    Skånska bolag möblerar om i toppen. Bland annat har mjukvarujätten Netset fått en ny vd. Rapidus sammanfattar de senaste rekryteringsnyheterna i det skånska näringslivet. 

  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Från Northvolt till Danir

    Först byggde han upp Sigma Connectivity ur återstoden av det nedlagda Sony i Lund. Sedan var han ansvarig för att bygga upp Northvolts batterifabrik i Skellefteå. Nu blir han vd för Dan Olofssons ägarbolag Danir.

  • Solid X vänder till förlust

    Tillväxttakten mattas för Solid X. Samtidigt blir lönsamheten alltmer ansträngd och resultatet föll under nollstrecket för året första nio månader. Och vd Filip Alexandersson tackar Dan Olofsson för sin kamp mot uthyrningslagen.

  • De köper ut Lisberg

    Executive search-byrån Lisberg köps ut av vd Eva Nielsen och kollegan Olle Olofsson från Dan Olofssons Pion Group som hellre kör vidare med eget varumärke inom chefsrekrytering.

  • Olofssons bolag står och stampar

    Årssiffrorna från Dan Olofssons koncern Danir vittnar om ett tufft konsultår 2024. Koncernen, som har växt år för år under lång tid stod, och stampade på samma nivå i fjol som året innan. – Det är konjunkturen helt enkelt, säger ordförande Johan Glennmo.