torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny Helsingborgsfirma ska spara blod åt kirurgen

Lennart Bruce, partner i investeringsnätverket Puls och tidigare vice affärsutvecklingschef på Biovitrum, har grundat läkemedelsbolaget FibroCure Sweden. Tillsammans med bland andra Jörgen Johnsson från styrelsen i Duocort ska han ta fram en medicin som minskar blödningar vid operationer.

Bolaget grundades så sent som i april i år men genomför redan en andra klinisk studie med ett 60-tal patienter på Sahlgrenska universitetssjukhuset. Blir resultaten bra siktar bolaget på att hitta en finansiellt stark partner för den fortsatta utvecklingen.

FibroCure är registrerat i Viken strax norr om Helsingborg men bygger på Göteborgsprofessorn Anders Jeppssons forskning kring proteinet fibrinogen. Proteinet finns naturligt i blodplasman där det spelar en central roll i koaguleringsprocessen. Genom att tillsätta fibrinogen i samband med operationer där stora blödningar är en vanlig komplikation, som vid hjärt- och kärloperationer, ska blödningarna kunna minskas och därmed även behovet av blodtransfusioner.

— Det saknas bra medel för det här sedan Trasylol drogs tillbaka på grund av biverkningar. Därför ser vi en intressant marknadspotential, säger Lennart Bruce.

Utöver Lennart Bruce och Jörgen Johnsson finns Stanko Skrtic, samt professorerna Anders Jeppsson och Thomas Hedner i ägarkretsen. Lennart Bruce vill inte gå in på hur mycket ägarna hittills har investerat i bolaget. Samtliga är aktiva i Puls nätverk, men investeringen har gjorts utanför detta.

Joel Lyth

Lennart Bruce, partner i investeringsnätverket Puls och tidigare vice affärsutvecklingschef på Biovitrum, har grundat läkemedelsbolaget FibroCure Sweden. Tillsammans med bland […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.