tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Asienkontrakt lyfter Scalado

Mobilbildsbolaget Scalado i Lund har kraftigt expanderat sitt samarbete med mjukvaruföretaget Shikino High-Tech i Japan. Affären kommer samtidigt som bolaget tecknat ett mångmiljonkontrakt med sydkoreanska Hynix, världens näst största tillverkare av minneskretsar.

Sedan tidigare har Shikinos kunder kunnat köpa Scalados SpeedTags-teknik för snabb hantering av bilder och multimedia i mobiltelefoner och andra teknikprylar med begränsad beräkningskapacitet. Det fördjupade samarbetet innebär bland annat att fler delar av Scalados produktportfölj blir tillgängliga i exempelvis digitalkameror och läsplattor.

— Shikino kan hjälpa oss att komma åt stora asiatiska kunder som Sharp och NEC, säger Fadi Abbas, grundare och chef för marknad och försäljning på Scalado.

Shikino gör mjukvara för att komprimera bildströmmar och kommer att sälja Scalados produkter på licens. Fadi Abbas bedömer att samarbetet innebär en kraftigt ökad försäljning för Scalado på den japanska marknaden. Bolagets Japankontor ska även utökas med en handfull anställda.

Affären med Hynix handlar om att integrera Scalados produkter i bolagets elektronik. Bland Hynix kunder finns bland andra Apple, IBM och Asus. Fadi Abbas vill inte avslöja exakt värde på ordern, men säger att det ligger mellan fem och tio miljoner kronor.

Enligt ledningen var första kvartalet i år det starkaste någonsin för Scalado, som omsatte precis över 100 miljoner kronor 2009. Inräknat konsulter sysselsätter bolaget ett 100-tal personer.

— Vi vill fortsätta att växa och ska bland annat anställa ytterligaretio personer inom försäljning, säger tillförordnad VD Kim Wiencken.

I juni börjar Håkan Persson som ny VD på Scalado, och tar därmed över jobbet från Kim Wiencken, som återgår till sin tjänst på storägaren NorthCap Partners. Håkan Persson kommer närmast från en tjänst som chef för IBM Software Group.

Anders Frick

Mobilbildsbolaget Scalado i Lund har kraftigt expanderat sitt samarbete med mjukvaruföretaget Shikino High-Tech i Japan. Affären kommer samtidigt som bolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Danir sätter bolag på Londonbörsen

    Ett energislag som är både förnybart och planerbart är rena drömmen för Europas regeringar. Cindrigo är bolaget som vill investera 7 miljarder kronor i just detta och börsnoterades i London i fredags. Danir med ordförande Johan Glennmo är med 30 procent största ägare.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.