torsdag 18 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Brittiskt teknikbolag köper konkursade Reologica

Konkursade Reologica Instruments räddas från nedläggning — åtminstone till vissa delar. Brittiska Malvern Instruments har köpt lejonparten av Lundabolagets konkursbo och planerar nu att driva verksamheten vidare i mindre skala.

Av de i dag åtta anställda på Reologica får en del arbeta vidare under Malverns vingar, uppger bolagets affärsutvecklingschef Duncan Roberts för Rapidus.

— Vi har den mesta av vår forskning och utveckling i Storbritannien, men kommer behålla en del utvecklings- och supportaktivitet i Lund, säger han.

Malvern Instruments utvecklar instrument för att analysera material efter parametrar som partikelstorlek, molekylvikt och kemisk sammansättning. Bolaget är en del av börsnoterade Spectris och har kontor i Uppsala och Greve, strax söder om Köpenhamn. Uppköpet av Reologica innebär i praktiken en första etablering i södra Sverige.

Reologica har utvecklat instrument för att mäta reologin, det vill säga ämnens flytegenskaper. Bolaget bildades som en avknoppning från Bohlin Reologi då detta köptes upp av just Malvern Instruments 2003. Malvern har därför känt till Reologica en längre tid, men uppköpsplanerna kläcktes först då konkursen var ett faktum, uppger Duncan Roberts.

— Bolagets expertis inom tillämpningar för polymerindustrin är speciellt intressant för oss.

Eftersom bouppteckningen inte är färdig vill konkursförvaltare Cecilia Uddman på Hamilton Advokatbyrå inte uttala sig om de tidigare ägarna kan räkna med någon utdelning från försäljningen. Utöver grundarna handlar det främst om riskkapitalbolaget Svenska Generationsskiften, som investerat fyra miljoner kronor i Reologica.

Erik Olausson

Konkursade Reologica Instruments räddas från nedläggning — åtminstone till vissa delar. Brittiska Malvern Instruments har köpt lejonparten av Lundabolagets konkursbo […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Näringslivets önskelista för 2026

    Politiker som kan prata med näringslivet, kraftledningar, tågspår och bilvägar. Det är några av önskningarna för nästa år när Rapidus frågar åtta tongivande skånska näringslivsprofiler. 

  • Nu blickar vi framåt och uppåt

    2025 skulle bli året då konjunkturen vände. Vi fick nöja oss med ett svagt ljussken vid horisonten. Nu tar vi julhelg och laddar batterierna för ett 2026 som ska uppåt och framåt.

  • Stämningar stör julstämning i Doxa

    Flera bolag inom Greg Dingizians fastighetskoncern Doxa stäms av Serneke Sveriges konkursbo som vill ogiltigförklara transaktioner. Fler stämningar kan dessutom komma fram till den 7 januari.


  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Därför ökar efterfrågan på pansarglas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.