torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Botten nådd för skånska börsföretag

Kort sagt: Konjunkturen har nått botten och vinsterna har slutat att falla. Samtidigt finns det stora frågetecken kring när efterfrågan kan börja ta fart. Det är den bild som tonar fram efter en genomgång av ett antal skånska börsföretags delårsrapporter.

Av: Anders Haskel, gästskribent

Börsen har rusat och det ger en föraning om att bättre tider är på gång. Bland vinnaraktierna finns en hel del skånska företag. Frågan är om uppgången på börsen speglar verkligheten och hur framtiden ser ut? En genomgång av delårsrapporterna från ett antal skånska börsföretag ger vissa svar på dessa frågor. Utvalda bolag är främst sådana som representerar konjunkturkänsliga verksamheter och som dessutom säljer sina produkter på en internationell marknad.

En gemensam slutsats är att fallet i efterfrågan stannat upp. Några företag ser en svag förbättring under tredje kvartalet jämfört med kvartalet före. Inget bolag vågar sticka ut hakan och tala om någon tydlig förbättring av efterfrågan under hösten. Uttalanden om att osäkerheten är stor är tvärtom en återkommande formulering i rapporterna. Min känsla är att de skånska bolagen härvidlag inte skiljer sig jämfört med andra företag i Sverige och utomlands.

Ett återkommande resonemang är också att resultatet påverkats av besparingsprogram. Minskade förluster eller ett bromsat vinstfall är inte en följd av att efterfrågeläget blivit bättre. I stället handlar det om att i stort sett alla företag inledde mer eller mindre omfattande åtgärder för att få ner kostnaderna när världskonjunkturen gick in i väggen förra hösten. Det är alltså detta som i många fall är förklaringen till att bolagen kan presentera förhållandevis goda resultat.

Här är några exempel på hur det ser ut i företagen:

Största skånska börsföretaget sett till börsvärdet är verkstadskoncernen Alfa Laval med huvudkontor i Lund. Bolaget säljer främst investeringsvaror (till exempel värmeväxlare och separatorer) och efterfrågan på dessa brukar komma sent i konjunkturcykeln. Därför förvånar det inte att ”efterfrågan under det fjärde kvartalet kommer att vara på ungefär samma nivå som under tredje kvartalet 2009.” Alfa Lavals orderingång var under tredje kvartalet 30 procent lägre jämfört med under samma period i fjol, valutaeffekter borträknade. Det framgår också av Alfa Lavals rapport att full effekt av den senaste tidens besparingsprogram väntas uppnås under vintern.

Ett annat starkt konjunkturkänsligt företag är metallpulvertillverkaren Höganäs, vars produkter till stor del används av bilindustrin. Bolaget talar, till skillnad från många andra, om en förbättrad efterfrågan på samtliga marknader under kvartalet. Volymerna har rört sig rejält uppåt jämfört med de mycket låga nivåer som gällde i början av året och september blev något starkare än väntat. Samtidigt varnar bolaget för att ”den underliggande efterfrågesituationen fortfarande är osäker”. Ett skäl till detta är att efterfrågan på bilar är svår att bedöma efter att skrotningsprogram avslutats i USA och Tyskland.

Beijer Electronics, som utvecklar och säljer automationsutrustningar och andra elektroniska produkter till industrin i Norden och globalt, märker att efterfrågan och orderingången har stabiliserats. Intressant är att bolaget rapporterar en kraftigt ökad försäljning i Kina. Bolaget skriver också att marknaden bedöms ha passerat botten och att det finns förutsättningar för en återhämtning.

Axis, som utvecklar nätverksbaserade videolösningar, gör sitt bästa kvartal någonsin sett till omsättningen. Företaget gynnas av att befinna sig på ett tillväxtområde, men siffrorna rymmer också ett stort inslag av positiva valutaeffekter.

Ett av de större och också mer konjunkturkänsliga skånska företagen är Trelleborg. Bolaget rapporterar idag en ökningav rörelseresultatet till 371 miljoner kronor jämfört med 263 miljoner kronor samma period förra året, trots fortsatt svag efterfrågan. Mönstret går igen hos många andra företag: små ljuspunkter syns vid horisonten, men vinsterna kommer främst från effektiva besparingsprogram.

Kort sagt: Konjunkturen har nått botten och vinsterna har slutat att falla. Samtidigt finns det stora frågetecken kring när efterfrågan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.