tisdag 12 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fler kvinnliga änglar hos Connect

Det har länge varit tunnsått med kvinnliga affärsänglar i Connect Skånes nätverk. Av de 120 medlemmarna vid årets början var 95 procent män. Men en satsning på att få fler damer i leden håller nu på att bära frukt. De fem kvinnorna i nätverket har blivit 17 och innan årets slut tror projektledaren Jeanette Andersson att det antalet är uppe i 25.

— Vi ser det som mycket positivt att vi får en bättre mix av personer i vårt nätverk. Beroende på bakgrund ser man på bolag med olika ögon och det här ökar möjligheten att fler goda investeringar blir gjorda som annars riskerade att gå i stöpet, säger Jeanette Andersson.

En rapport gjord av Stockholms länsstyrelse 2005 visade att endast en bråkdel av Sveriges riskkapital nådde kvinnliga entreprenörer.

Connect Skånes projekt kring kvinnliga affärsänglar finansieras delvis av Tillväxtverket och har varit i full gång sedan i mars.

— Närmast ligger en kurs i affärsängelskap där deltagarna får lyssna på föredrag kring den här formen av investeringar. Kursen kommer att gå under ett par dagar i oktober eller november och kvinnor i Connect Skånes nätverk kommer att ha förtur till de 25 platserna, säger Jeanette Andersson.

Bland talarna på kursen finns serieentreprenören Christer Fåhraeus och Axis grundare Martin Gren.

Joel Lyth

Det har länge varit tunnsått med kvinnliga affärsänglar i Connect Skånes nätverk. Av de 120 medlemmarna vid årets början var […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.