torsdag 1 januari 2026

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt samarbetsprojekt knyter näringslivsjättar till Malmö högskola

Ikea, Alfa Laval och Microsoft. Det är trångt bland de tunga namnen i den nya projektgrupp som Malmö Högskola dragit igång kring lärande och nya medier.

Även SKF, Sony Ericsson, Volvo och Tetra Pak deltar i det treåriga projektet, som än så länge saknar namn. Det är ingen slump att de alla är multinationella jättar, målet är att utforska hur webb-, mobilteknik och sociala medier kan användas för utbildning och förändringsarbete i stora organisationer med många kulturer.

— Det handlar om att försöka få fram konkreta metoder för hur man kan använda nya medier på ett pedagogiskt vettigt sätt, säger Eva Engquist, vicerektor vid Malmö högskola.

Arbetet är tänkt att bedrivas som forsknings- och utvecklingsprojekt inom ramen för Medea, en nystartad kompetensutvecklingsmiljö inom området nya medier uppbackad av KK-stiftelsen. De exakta formerna för arbetet och hur många som kommer att vara inblandade från högskolan respektive de deltagande företagen är fortfarande en öppen fråga, uppger projektledare Bo Müller.

— Det är det vi ska börja med att titta närmare på till hösten när projektet startar, säger han.

Erik Olausson

Ikea, Alfa Laval och Microsoft. Det är trångt bland de tunga namnen i den nya projektgrupp som Malmö Högskola dragit […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Nu blickar vi framåt och uppåt

    2025 skulle bli året då konjunkturen vände. Vi fick nöja oss med ett svagt ljussken vid horisonten. Nu tar vi julhelg och laddar batterierna för ett 2026 som ska uppåt och framåt.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Alfa Laval höjer uppnådda mål

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval, noterar minskad orderingång i tredje kvartalet. Men vd Tom Erixon oroas inte över det när det trots allt ligger beställningar för 80 miljarder i orderboken. Tvärtom höjer bolaget de finansiella målen.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.

  • Börstrauma i skånska industriföretag

    Stockholmsbörsen öppnade på måndagen med ett ras i nivå med Lehman Brothers-kraschen 2008. Rapidus har ringt runt och frågat de stora skånska industriföretagen hur de påverkas av handelskriget.

  • Alfa Laval gjorde marknaden besviken

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval med vd Tom Erixon, levererade organisk tillväxt och rekordstort kassaflöde i fjärde kvartalet. Trots det föll aktien på rapporten. Det gjorde även fettbolaget AKK.

  • Alfa Laval spår kraftig tillväxt

    Alfa Laval räknar med en rejält ökad försäljning under kommande år. Den globala energiomställningen, med nya affärsområden, är en viktig drivkraft. Se här hur mycket vd Tom Erixon räknar med att växa.