tisdag 2 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… medan Boozt fyller på kassan

E-handelsbolaget Boozt i Malmö, med Sunstone Capital och skotillverkaren Ecco som storägare, tar in drygt elva miljoner kronor från nya investerare. Kapitalet går till fortsatt expansion för e-handeln som säljer kläder och accessoarer på den europeiska marknaden.

— Vi har tagit in elva miljoner nu men samtliga existerande ägare är beredda att gå in med mer kapital, säger Sunstone Capitals partner Eric-Alan Rapp, som också sitter i Boozts styrelse.

Störst del i denna runda tar privata riskkapitalbolaget Net Departo Toshi vars ägarskara består av ledande personer från logistikföretaget Logent, som bland annat sköter hanteringen vid Boozt lager i Ängelholm.

— I vårt arbete har vi sett Boozts utveckling och jag tror att e-handeln kommer att fortsätta utvecklas starkt, därför går vi in som en mindre delägare, säger Net Departo Toshis vd Lars-Göran Ahlberger till Rapidus.

Investeringen blir den tredje för riskkapitalbolaget, som har sin bas i Stockholm.

2011 omsatte Boozt 165 miljoner kronor med en förlust på 77 miljoner. Förutom den egna webbutiken, som samlar en rad märken, använder bland andra Ecco Boozts system för sin webbhandel. Eric-Alan Rapp vill inte ge några siffror för 2012 men är nöjd med den fortsatta tillväxten.

— Det är en rimlig väg att notera den här typen av bolag, men det kan alltid ske uppköp på vägen. Marknaden mognar och det gör också att de tänkta köparna blir mer globala, jag har fört samtal med amerikanska intressenter och aktörer öster ut, säger Eric-Alan Rapp.

Förutom Sunstone Capital och Ecco har Boozt sedan knappt ett år tillbaka norska riskkapitalbolaget Verdane Capital som delägare.

Joel Lyth

E-handelsbolaget Boozt i Malmö, med Sunstone Capital och skotillverkaren Ecco som storägare, tar in drygt elva miljoner kronor från nya […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.


  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.