torsdag 18 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

QuickCool förhandlar med köpare

Medicinteknikbolaget QuickCool på Ideon ska säljas. Beslutet fattades sent 2011 av ägarna, bland dem CapMan, SEB Venture Capital och TeknoSeed. I dag har förhandlingarna kokats ner till ett fåtal intresserade köpare.

Så sent som i slutet av 2010 investerade de namnkunniga huvudägarna 13 miljoner kronor i QuickCool för att bekosta kliniska studier. Totalt sedan starten har 60 miljoner kronor satsats i bolaget.

— Avsikten har hela tiden varit att ta nästa steg, slututveckling och lansering av produkten, i samarbete med någon annan. Men vi är ett så litet bolag att det passar väl för någon att köpa alltihop och lägga in det i en större organisation, säger styrelsemedlemmen Stefan Olofsson från SEB Venture Capital.

QuickCool har utvecklat en teknik för att kyla hjärnan med katetrar i näshålan, främst i samband med hjärtstopp då detta minskar risken för hjärnskador på grund av syrebrist. I dag används oftast kyldräkter, som är mer i vägen vid andra undersökningar och behandlingar.

Under 2011 genomförde QuickCool en klinisk studie på patienter med hjärtstopp. Den var tänkt att omfatta tjugo patienter men man kom bara upp i åtta. En annan studie utfördes i Köpenhamn på patienter som drabbats av hög feber på grund av skallskador. Båda studierna visade enligt bolaget goda resultat.

QuickCools fyra anställda har under det gångna året lämnat verksamheten. Förra veckan slutade VD Christer Jacobsson och blev Tysklandsansvarig för laseroperationsföretaget Memira. VD-posten övertas istället av styrelseledamoten Lennart Sjölund, grundare av bolaget ErySave och tidigare VD i Jolife. QuickCool fortsätter att driva ett utvecklingsprojekt kring stroke under ledning av Lennart Sjölund och Tadeusz Wieloch, professor i neurobiologi vid Lunds universitet.

Bland QuickCools konkurrenter finns BeneChill, med verksamhet i USA och Schweiz, som har utvecklat en liknande näskylningsteknik som marknadsförs i ett fåtal europeiska länder. I Lund har Aktietorgsnoterade Dignitana knoppat av dotterbolaget BrainCool för att vidareutveckla bolagets kylmössa — som i dag använd för att minska håravfall vid cancerbehandlingar — för hjärnkylning.

Lisa Kirsebom

Medicinteknikbolaget QuickCool på Ideon ska säljas. Beslutet fattades sent 2011 av ägarna, bland dem CapMan, SEB Venture Capital och TeknoSeed. I […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Näringslivets önskelista för 2026

    Politiker som kan prata med näringslivet, kraftledningar, tågspår och bilvägar. Det är några av önskningarna för nästa år när Rapidus frågar åtta tongivande skånska näringslivsprofiler. 

  • Nu blickar vi framåt och uppåt

    2025 skulle bli året då konjunkturen vände. Vi fick nöja oss med ett svagt ljussken vid horisonten. Nu tar vi julhelg och laddar batterierna för ett 2026 som ska uppåt och framåt.

  • Stämningar stör julstämning i Doxa

    Flera bolag inom Greg Dingizians fastighetskoncern Doxa stäms av Serneke Sveriges konkursbo som vill ogiltigförklara transaktioner. Fler stämningar kan dessutom komma fram till den 7 januari.


  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.