tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöhus Invest och Teknoseed gör exit i MIP Technologies

Börsnoterade Biotage köper MIP Technologies i Lund. Köpeskillingen är mindre än vad ägarna Malmöhus Invest och Teknoseed själva satsat i bolaget, men i avtalet ligger också framtida utbetalningar.

Biotage ger initialt 16 miljoner kronor för MIP Technologies, som startades år 2000 och sysslar med molekylärt präglade polymerer. I uppgörelsen har säljarna förhandlat fram tilläggsköpeskillingar, baserade på försäljningsutfallet ända fram till och med 2015.

Malmöhus Invest och Teknoseed gick tidigt in med riskkapital. Under årens lopp har de satsat cirka 15 miljoner respektive 10 miljoner kronor i MIP Technologies. 2005 gick dessutom Catella Healthcare, numera Inter Life Science, in som ny storägare.

— Priset som Biotage redovisar idag är ingen riktig värdering av verksamheten. Mycket ligger i framtiden. Tilläggsköpeskillingen blir rätt omfattande enligt våra kalkyler, säger Malmöhus Invests VD Håkan Nelson.

Tekniken används för rening av specifika substanser ur komplexa blandningar, exempelvis för att ta fram mycket små mängder av ett ämne. I korthet går det ut på att önskade molekyler fastnar i ett för ändamålet gjutet avtryck i polymerplast när ämnet passerar.

Kommersiellt har det gått trögare än väntat. 2008 omsatte bolaget 16 miljoner kronor, med en förlust på 8 miljoner. Ifjol låg omsättningen på 13 miljoner.

— Det är en etablerad teknologi som inte riktigt funnit sin marknad, säger Marcus Skärbäck, investeringsansvarig på Teknoseed.

Enligt Håkan Nelson har det funnits flera intressenter runt bolaget. Uppsalabaserade Biotage säger sig vilja satsa vidare i Lund, där 17 anställda sitter. Bland säljarna finns också MIP:s grundare Christine Widstrand och Börje Sellergren.

Kristian Svensson

Börsnoterade Biotage köper MIP Technologies i Lund. Köpeskillingen är mindre än vad ägarna Malmöhus Invest och Teknoseed själva satsat i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.