söndag 14 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånsk miljöteknik dominerar investerarmässa

Den skånska representationen är stor på dagens investerarkonferens The Drop – Climate Tech Conference i Lokstallarna i Malmö. Nära hälften av alla bolag som är på plats för att träffa investerare är svenska och av dessa är två tredjedelar skånska uppstartsbolag. Det uppger Karl Philip Barakate, Almi Företagspartner i Skåne, som projektleder eventet.

– Vi har fått hit ännu mer riskkapital än vi tidigare räknat med. Vi är också glada att hälften av deltagarna är internationella, som kan stärka regionen på sikt. Totalt deltar över 600 personer vilket är över förväntan, säger Karl Philip Barakate till Rapidus.

Representanter för riskkapitalbolag och fonder som tillsammans förvaltar över 100 miljarder kronor är på konferensen, som ska sammanföra globala investerare med innovativa miljöinriktade företag. Bland andra är det klimatfonderna Pale Blue Dot och 2150, som även är medarrangörer. Malmöprofilen Hampus Jakobsson är en av grundarna till Pale Blue Dot, som förvaltar 900 miljoner kronor.

Elisabet Ottosson

Den skånska representationen är stor på dagens investerarkonferens The Drop – Climate Tech Conference i Lokstallarna i Malmö. Nära hälften […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight startar nyhetssajt

    Spotlight lanserar en nyhetssajt som bevakar bolag och tillgångar som är noterade på företagets egen aktiemarknad. Vid rodret sitter en Rapidus-veteran, tidigare chefredaktör Niclas Lindstrand.

  • Skånsk lyxtaxi växlar upp

    Privatchaufförsföretaget The Car köper Malmöbolaget A Limo. Affären är The Cars första förvärv och grundaren Tord Rosenlund utesluter inte fler. 


  • Spotlight startar nyhetssajt

    Spotlight lanserar en nyhetssajt som bevakar bolag och tillgångar som är noterade på företagets egen aktiemarknad. Vid rodret sitter en Rapidus-veteran, tidigare chefredaktör Niclas Lindstrand.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Wesports på uppköpsoffensiv

    Malmöbaserade Wesports följer upp vårens aggressiva förvärvsstrategi med ett uppköp av norska Sportsmaster. Nu siktar vd Ted Sporre på ett nytt rekordår och går samtidigt framåt med börsplanerna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Inkubatorernas riskkapital letar bolag

    De skånska inkubatorernas riskkapitalverksamheter har stinna kassor som är öronmärkta för investeringar – men det är inte helt lätt att hitta bolag just nu. Det visar Rapidus rundringning.

  • …och tänker resa mer kapital

    Inkubatorerna har haft svårt att hitta kvalitativa bolag att investera i. Trots det finns det planer på nya kapitalanskaffningsrundor.

  • Nytt investerarnätverk i Helsingborg letar bolag

    Efter 20 år på kapitalförvaltaren Coeli drar Pär Davidsson tillsammans med sex delägare i gång ett nytt investerarnätverk, Rydebäck Ventures. Här berättar han om planerna framåt.

  • Här är Rydebäcks investeringar hittills

    Sedan starten i juni har Rydebäck Ventures investerat i fyra bolag, som arbetar med allt från färdigrätter till AI. Nyligen gick investerarnätverket in i det hajpade protesföretaget Anatomic Studios.

  • Danmark är nära men inte investerarna

    Boende runt Öresund kan enkelt ta sig över vattnet på flera sätt. Desto svårare tycks det vara för kapitalet att göra samma resa.