onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

I Love Lund breddar ägandet

|  
|  

Investerarnätverket I Love Lund breddar ägandet och har under början av 2022 gått från runt 140 aktieägare till dagens närmare 220. Detta genom en mindre spridningsemission på fem miljoner kronor – och en uppmaning till befintliga delägare att ge bort sina aktier. Allt för att förbereda för en börsintroduktion senare under året.

– I maj får årsmötet avgöra om vi ska börsnoteras. Innan dess försöker vi bli börsfähiga, bland annat genom att röra oss upp emot mellan 250 och 300 aktieägare. Det gör vi genom att be våra existerande aktieägare att sprida sina aktier och eventuellt genom att göra en ny liten spridningsemission, säger I Love Lunds vd Björn Englund till Rapidus.

Med den nyss genomförda spridningsemissionen sänkte I Love Lund den minsta investeringsnivån från 250.000 kronor till 10.000 kronor, vilket gav omkring 40 nya aktieägare. Lika många tillkom på Alla hjärtans dag, då nätverket uppmanade sina delägare att ge bort delar av sina aktieinnehav till barn och barnbarn. I höstas tog I Love Lund in 20 miljoner kronor, pengar som Björn Englund säger finns kvar till största del.

– Vi tyckte att det blivit lite för dyrt på marknaden, så vi har kvar 15 av de miljonerna. En eventuell börsnotering gör vi inte heller för att få mer pengar, utan för att göra oss tillgängliga för Lunds befolkning, så att vanligt folk kan vara med och äga sitt näringsliv. Det finns inget tryck från våra aktieägare att de ska kunna göra exits, säger Björn Englund.

Niclas Lindstrand

Investerarnätverket I Love Lund breddar ägandet och har under början av 2022 gått från runt 140 aktieägare till dagens närmare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.