måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Batteridrivna entreprenörer tar sats

Kort sagt: En rad skånska företag är med vid frontlinjen då allt från surfbrädor till flygplan elektrifieras. Att gå över till batteridrift löser många problem, men skapar också nya som först måste överkommas. Det kan inte minst HH-Ferries vittna om.

Av Erik Olausson, chefredaktör

I en industrilokal i Limhamn i södra Malmö arbetar 16 heltidsanställda och ett gäng på deltid med att tillverka det som märkligt nog börjar bli en utpräglad Malmöprodukt: eldrivna wakeboards. Bolaget Awake har sedan lanseringen i augusti fått beställningar på 30 brädor – á 19.000 euro styck. Mer hinner man inte tillverka i år.

Awake innebär en nystart för vd:n Philip Werner som i slutet av 2016 lämnade sitt skötebarn Radinn, baserat i Frihamnen i Malmö. Radinn, där Mathias Bergman från HittaHem nyligen tog över som chef, har sålt batteriförsedda brädor sedan 2015 och de senaste åren redovisat en nettoomsättning på 6-7 miljoner kronor.

Av det fåtalet tillverkare i hela världen som säljer eldrivna wakeboards finns alltså två i Malmö. Och även om de delvis slåss om samma kunder är det framför allt existerande teknik de försöker konkurrera ut, det vill säga bensindrivna wakeboards och klassiska brädor där användaren åker efter en motorbåt.

Radinn och Awake är två iögonfallande exempel på en global trend som pågått länge, men som tagit fart på allvar de senaste åren. Batteriutvecklingen, som eldas på av hemelektronikbranschens strävan att göra alla prylar bärbara, har inte bara gett fler elbilar – med skånska Uniti som ett omsusat exempel. Vi har även fått sparkcyklar, mopeder och drönare som drivs med el.

Till och med flygindustrin börjar snegla på eldrift och även här finns ett intressant skånskt exempel i Blackwing. Eslövsbolaget har nyligen levererat de första exemplaren av sina tvåsitsiga sportflygplan, som visserligen använder vanligt flygbränsle. Men eldrift är nästa stora utvecklingssteg för bolaget, som 2017 fick Vinnova-pengar för att titta närmare på detta.

Blackwings kolfiberplan är extremt lätta vilket är en förutsättning för att det alls ska gå att driva dem med el i framtiden. Även med dagens bästa litium-batterier är energitätheten, alltså mängden energi man får ut per kilo vikt, nämligen många gånger högre i bensin och flygfotogen än i fulladdade batterier. Därmed begränsas även räckvidden – vilket inte spelar så stor roll för Awake och Radinn, vars brädor främst är tänkta som avancerade leksaker, men väl för Unitis elbil.

Den ursprungliga energikällan spelar också roll om de miljöeffekter, som är största vinsten med batteridrift, ska falla ut. I Sverige är elen relativt koldioxidneutral men med exempelvis europeisk elmix blir utsläppen under hela livscykeln bara 24 procent lägre för en elbil än för en bensindriven motsvarighet. Det enligt en studie från tyska testinstitutet TÜV.

Det blir också allt tydligare att infrastrukturen ännu inte är mogen för att vi ska driva alla transporter på el. Med ökad tågtrafik, spårväg i Lund och inte minst de nya batteridrivna färjorna mellan Helsingborg och Helsingør har det börjat komma larm om effektbrist i Skåne, något som kan hindra framtida etableringar av energikrävande verksamhet.

HH-Ferries, som numera heter ForSea, klarade effektkravet genom nya nedgrävda kablar på svenska och danska sidan. Men projektet har plågats av andra tekniska problem, främst med den robotstyrda inkopplingen som ska ladda upp 53 ton vattenkylda litiumbatterier på några minuter medan båtarna är i hamn. De ursprungliga 3D-skannrarna för robotarmen höll inte måttet och den laserstyrda som man bytte till blev förvirrad av starkt solljus.

Att ForSeas batterifärjor trots allt kunde invigas nu i november, 18 månader senare än det var tänkt, visar att svårigheterna med att gå över till batteridrift ändå kan överkommas i de flesta fall.

Elmotorer är tystare, renare och kräver generellt mindre underhåll än sina fossildrivna motsvarigheter, vilket talar för batteridrift inte bara för färjetrafik och korta flygsträckor men också inom exempelvis jordbrukssektorn. Även om det kostar på är det bra att ligga i framkant av den utvecklingen. Uppladdningen har bara börjat.

Kort sagt: En rad skånska företag är med vid frontlinjen då allt från surfbrädor till flygplan elektrifieras. Att gå över […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.