fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Forskningsavknoppning utvecklar hjälpmotor till hjärtat  

Lundabolaget Syntach utvecklar ett hjärtimplantat som aktivt ska stödja funktionen hos patienter med svår hjärtsvikt. Alternativet är hjärttransplantation. Med ett färskt Vinnova-bidrag i ryggen hoppas ledningen kunna testa implantatet på patienter inom två år.

Det batteridrivna implantatet, som ska fungera med hjälp av bolagets egenutvecklade mjukvara och finmekanik, laddas genom huden. Det stöttar hjärtats pumpning, ungefär som batteriet gör på en elcykel.

Implantatet kan skicka signaler via bluetooth. Genom att vara uppkopplat mot internet ska det ge information till behandlande vårdenhet, uppger grundaren och vd:n Jan Otto Solem. Han har ett förflutet som hjärtkirurg vid Skånes universitetssjukhus.

– Bara i Sverige finns uppemot 50.000 svårt sjuka patienter vars enda behandling är medicin.  Alternativet, som är hjärttransplantation, är bara möjligt för runt 50 personer per år på grund av brist på organ, säger Jan Solem till Rapidus.

Till skillnad från en pacemaker, som används på patienter som har störningar i hjärtrytmen, ska Syntachs teknik istället stötta hjärtan där pumpeffekten i slagen är kraftigt reducerad.

Syntach grundades 2012 och sysselsätter åtta anställda samt en handfull konsulter och underleverantörer. Bolaget har hållit låg profil och hittills finansierats av privata investerare, men fick tidigare i november fem miljoner kronor i Vinnova-bidrag inom Swelifes utlysning ”Projekt för bättre hälsa”.

Ytterligare tre skånska life science-bolag fick rejäla Vinnova-tillskott i samma utlysning: Noterade Neurovive fick 5 miljoner kronor, Saga Diagnostics 4,7 miljoner och Apoglyx 2,8 miljoner.

Elisabet Ottosson

Lundabolaget Syntach utvecklar ett hjärtimplantat som aktivt ska stödja funktionen hos patienter med svår hjärtsvikt. Alternativet är hjärttransplantation. Med ett […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.