tisdag 14 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

34orna del II: Ungdomar som kräver uppmärksamhet

Vi fortsätter presentationen av 34orna 2022 och i dag domineras listan av gamla bekanta. Vi vill gärna byta ut så många som möjligt från år till år, men vissa av ungdomarna går helt enkelt inte att ignorera i år heller.

Dagens uppräkning börjar dock med en ny 34a som börjat göra väsen av sig. Vi avslutar med en artikel om ett välbekant namn, som varit med i samtliga upplagor av 34orna och som sedan den förra nomineringen bytt huvudägare två gånger.

Petronella Gustafsson, 28, är vd och grundare till plattformen Progress me, som ska motverka och behandla ätstörningar. Appen lanserades skarpt under sommaren och har i dag tusentals användare. Nu inleder bolaget även ett samarbete med Malmöbolaget Learning to Sleep.

 

Fábio Rosa, 29, och Asgard Therapeutics nådde tidigare i år en milstolpe i utvecklingen av sin genterapiprodukt. Konceptet bolaget utvecklar går ut på att omprogrammera cancerceller och teknologin ska vara applicerbar på all typ av cancer. Genombrottet visar att deras metod för omprogrammering av celler – som tidigare visat sig vara effektiv i möss – även fungerar på mänskliga celler.

 

Alexander Adstedt, 33, och Anton Rannestig, 32, drev tidigare eventföretaget See You Monday och de var snabba att ställa om när pandemin slog till. De började sälja hygienprodukter, engångsartiklar och annan utrustning till bland annat sjukhus, skolor och storkök. 2021 omsatte duons bolag Medea nästan 500 miljoner kronor och har sedan dess utökat sortimentet till cirka 25.000 artiklar.

 

E-handelsföretaget Quickbutik från Helsingborg fortsätter att växa, framförallt i Norge. Det senaste året har grundaren Azddin Benberkan, 28, och hans företag fördubblat antalet butiker i sin plattform, från cirka 200 till 400. Bolaget har även börjat etablera sig i Danmark.

 

Vi fortsätter presentationen av 34orna 2022 och i dag domineras listan av gamla bekanta. Vi vill gärna byta ut så […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Statligt stöd till “dual use”

    Civila produkter som också kan användas i försvarssyfte får stöd av Vinnova. Kring årsskiftet ska ett nytt ekosystem med dual use-företag förses med statligt kapital. Rapidus har redan nu namnen på 20 skånska doldisar som flörtar med försvarsindustrin.

  • Paulsson säljer ärtfabriken i Bjuv

    Ärtor i Bjuv blev ingen bra affär för Erik Paulsson-familjen efter köpet från Findus 2016. Nu är bolaget Foodhills sålt till en utländsk köpare i ett av våra grannländer. Prislappen? En hundring.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.


  • Lund – staden där emissioner blev en industri

    Kommer vi i framtiden att tala om Lund som staden där nobelprisvinnande innovationer fick vingar – eller där emissionerna blev en egen industri? Det frågar sig Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Investeringar över bron – tänk på det här

    Den som letar riskkapital på andra sidan Öresund gör klokt i att förstå skillnaderna mellan Stockholm och Köpenhamn. Rapidus delägare Jan Dahlqvist delar ett par erfarenheter efter 25 år i riskkapitalbranschen på båda sidor.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.