fredag 19 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya konkurser bland Öste-bolagen

I spåren av konkurserna i Öste-brödernas ägarbolag har två portföljbolag nu kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

För en tid sedan kunde Rapidus berätta att Oatly-grundarna Björn och Rickard Östes forsknings- och utvecklingsbolag Aventure försatts i konkurs tillsammans med ett annat av brödernas ägarbolag, Öste Ventures.

Öste-bolagen har genom åren utvecklat olika produkter sprungna ut livsmedelsforskning. Dessa har knoppats av till ett antal verksamhetsdrivande portföljbolag.

Nu står det klart att två av dessa verksamhetsdrivande bolag också försatts i konkurs:

Double Good – som utvecklat ett smaksatt blodsockerreglerande bubbelvatten som under varumärket Good Idea bland annat sålts genom Apoteket.

Berry Lab – skulle med nordiska bär som råvara skapa livsmedel verksamma bland annat för viktminskning, kognitiv förbättring eller mot låggradig inflammation.

Ytterligare minst ett portföljbolag i Öste-sfären ser dessutom ut att hänga mot repet. Det gäller Glucanova som utvecklar nya fiberrika livsmedel baserade på bland annat havre och korn.

Bara de senaste två månaderna har borgenärer ansökt om betalningsförelägganden mot bolaget på sammanlagt omkring 2,5 miljoner kronor. Enligt handlingar från Bolagsverket lämnade medgrundaren Ana Rascon vd-posten i bolaget för lite mer än en månad sedan.

Björn Öste

Angående konkursen i Aventure skrev Björn Öste bland annat följande i ett sms till Rapidus:

”Det här är självklart en tung situation för alla inblandade – investerare, medarbetare och partners – men vi ger inte upp.”

Rapidus har på nytt sökt Björn Öste för en kommentar kring de båda nya konkurserna och vad det i ljuset av detta rent konkret innebär att man ”inte ger upp”. I ett sms svarar han:

“Det är en ren teknikalitet och konsekvens av de processer som startade tidigare. Jag har inget mer att säga än det jag sagt tidigare.”

Ola Nilsson

Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?

  • Ännu ett Öste-bolag i konkurs

    Med konkursen i bröderna Östes forskningsbolag Aventure kommer ytterligare en konkurs – i bolaget Öste Ventures. Konkursförvaltaren Simon Henderson vill nu hitta nya huvudägare som kan driva dotterbolagen vidare.

  • Oatly-brödernas Aventure i konkurs

    Oatly-grundarna Björn och Rickard Östes forsknings- och utvecklingsbolag Aventure har försatts i konkurs. Bolaget var ursprungligen en del av Oatly-sfären och står bakom Lundabolag som Lument och Double Good.

  • Så går Pågens nybygge

    Landskronafabriken som ska vara klar om tre år men för vd Anders Carlsson Jerndal har jobbet med den nya verksamheten börjat. – Det är ett pussel, säger han. 

  • Paulsson säljer ärtfabriken i Bjuv

    Ärtor i Bjuv blev ingen bra affär för Erik Paulsson-familjen efter köpet från Findus 2016. Nu är bolaget Foodhills sålt till en utländsk köpare i ett av våra grannländer. Prislappen? En hundring.

  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.