torsdag 2 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sharkmob avbryter i London – personalen uppsagd

|  
|  

Malmö-speljätten Sharkmob har i det tysta avbrutit utvecklingen av en storsatsning kring ett så kallat AAA-spel och sagt upp personal vid en påkostad prestigestudio i London.

Sharkmob är ett spelutvecklingsbolag som grundades i Malmö 2017. Bolaget växte snabbt och köptes 2019 upp av kinesiska Tencent.

Men spelbranschen har haft ett skakigt år globalt sett, trots att svensk spelindustri går fortsatt starkt, och nu har Malmöbolaget Sharkmob, med kontor i London, blivit drabbat.

Studion i London arbetade på ett oannonserat spel som av okänd anledning fått avbrytas, vilket också har inneburit en neddragning av personalstyrkan. I hur stor omfattning har bolaget inte kunnat säga. De har heller inte förklarat varför spelet stoppades, eller när.

När Rapidus söker Sharkmob vill de inte kommentera nedskärningarna i London, utan hänvisar till ett uttalande som den kinesiska ägaren Tencent delat med sig av till sajten GamesIndustry.biz i början av november. I uttalandet skriver de att Sharkmob ”precis som många andra studior har drabbats av det tuffa läget inom spelbranschen.” De skriver också att de som ett resultat av detta ”varit tvungna att dra ner på personalstyrkan på kontoret i London”.

I uttalandet förklarar de att det ännu inte är klart hur många anställda som berörs. De tydliggör också att Malmöstudions arbete med nästa spel, Exoborne, fortsätter med oförminskat stöd.

På sociala medier beskriver uppsagda från Sharkmob i London läget som att kontoret lägger ner, något som Sharkmob i Malmö dementerar.

”Vårt Londonprojekt är nedlagt, men inte Londonverksamheten.”

carolina Wiehe Welroos

— Ja, vårt Londonprojekt är nedlagt, men inte Londonverksamheten, skriver Sharkmobs kommunikationschef Carolina Wiehe Welroos i ett mail till Rapidus.

Sharkmobs kontor i London har tidigare omskrivits som ett ”lyxkontor”, centralt beläget på the Strand med panoramautsikt över Themsen. Spelbolagets verksamhet i London startade år 2020, där ett kärnteam om tre personer rekryterades för att bygga upp verksamheten till en fullskalig, så kallad AAA-studio, som den i Malmö är.

Det är inte känt för Rapidus hur många som arbetade på Sharkmob i London fram till november i år, när stora delar av personalen alltså fick sluta, men 2022 sade Sharkmobs vd Fredrik Rundqvist till Dagens Industri att verksamheten i London skulle växa från 70 upp till 200-250 anställda.

Sharkmobs kinesiska ägarbolag Tencent är ett av världens största bolag med ett marknadsvärde på 476 miljarder dollar. Bolaget visade i sin senaste kvartalsrapport en omsättningsökning på 8 procent, och en vinstökning om 16 procent jämfört med samma kvartal 2023.

Fredrik rundqvist, vd Sharkmob

Sharkmobs vd Fredrik Rundqvist har tidigare uttryckt sig positivt i media kring möjligheterna som en kapitalstark ägare som Tencent medför. För ett år sedan sade han till Dagens Industri att de har ”fortsatt en väldigt stor ekonomisk trygghet” på grund av sina kinesiska ägare, och syftade bland annat på finansiella muskler medger utveckling av två AAA-spel parallellt.

Sharkmob har idag strax över 300 anställda i Sverige. Studion släppte sitt första spel ”Bloodhunt” 2022, och det andra spelet ”Exoborne” släpps under 2025. Londonkontoret arbetade på ett tredje spel, som nu alltså inte blir av. Hur det påverkar den svenska studions arbete efter att Exoborne lanserats vill Sharkmob inte svara på, när Rapidus ställer frågor via mail.

— Vi har inget ytterligare att tillägga och ger inga intervjuer i den här frågan i nuläget, skriver kommunikationschefen Carolina Wiehe Welroos.

Julia Fryklund

Malmö-speljätten Sharkmob har i det tysta avbrutit utvecklingen av en storsatsning kring ett så kallat AAA-spel och sagt upp personal vid en påkostad prestigestudio i London.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Oviss framtid för Massive

    Den franska dataspelskoncernen Ubisoft går kräftgång och har börjat sälja delar av verksamheten. Med det är ännu oklart vad det betyder för Massive i Malmö, vars senaste två spel fick svala mottaganden på marknaden.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.

  • Nytt intag till Malmös spel-accelerator

    Det blir en andra omgång av Haven, startup-programmet för spelbranschen. Nu är ansökan öppen för nybildade spelutvecklare.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • Nytt spel från ensamvargen

    Victor Ågren gjorde succé 2019 med spelet My Friend Pedro som han utvecklat helt ensam. Nu uppges Malmö-utvecklaren vara på gång med ett nytt spel.

  • Malmöstudio får flygande start

    Den nystartade spelstudion Dead Astronauts har fått en flygande start med drygt 40 miljoner kronor på fickan. Studion ska utveckla ett äventyrsspel som ska locka en bred publik.

  • Malmös dataspelsbransch växer snabbast

    √ Rapidus har listan på Malmös tio största spelbolag.
    √ Så står sig Sydsveriges spelindustri i hela landet.

  • Star Vault ökar omsättningen

    Det Malmöbaserade spelutvecklingsbolaget Star Vault redovisar en kraftig ökning av omsättningen och är nu nära ett positivt resultat i tredje kvartalet, jämfört med förlust motsvarande kvartal i fjol.

  • Hero Gaming lämnar Malmö 

    Spelbolaget Hero Gaming flyttar sin operativa spelverksamhet till Malta. Kvar i Malmö blir verksamheten för utveckling och design. Grundaren Georg Westin ser fortfarande Malmö som en viktig teknikhub.