tisdag 15 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nanoecho valde börsnotering trots tufft marknadsklimat

|  
|  

Nanoecho i Lund tvingades att kraftigt sänka teckningskursen under teckningsperioden inför börsinträdet i augusti. Men på onsdagen kom ett besked som fått aktien att rusa mer än 50 procent.

Nanoecho är ett av mycket få bolag som valt och lyckats att ta sig till börsen i år. Aktien handlas på First North sedan den 6 augusti, men resan dit var inte lätt. Inledningsvis siktade bolaget på att resa 30 miljoner kronor. Den ambitionen fick dock skruvas ned rejält.

– Vi sänkte teckningskursen från 0,40 kr till 0,14 kr för att säkerställa att vi skulle få in nödvändigt kapital. Nasdaq ställde som krav att vi hade rörelsekapital för att finansiera bolaget under 12 månader, säger Nanoechos vd Linda Persson, och fortsätter:

– Börsintroduktion har länge varit en av våra främsta målsättningar och bolaget är väl förberett. Tidigare, utan en marknadsplattform, var det inte så lätt att hantera våra 800 aktieägare så nu mår vi bättre som bolag.

Med modifierad affärsplan och reducerad målsättning – till att inleda sin kliniska fas – blev kapitaltillskottet 17 Mkr vid börsintroduktionen. Det är en sänkning med mer än 40 procent jämfört med det ursprungliga erbjudandet.

– Vi är stolta över att nu inleda vår kliniska fas och ska nu börja påvisa nyttan för patienter.

Nanoecho har utvecklat en bildgivningsteknologi som är tänkt att förbättra diagnostik och behandling av rektalcancer. Systemet använder magnetiska nanopartiklar för att visualisera tumörer, vilket kan hjälpa läkare att identifiera cancervävnad mer precist och därmed förbättra behandlingsresultaten. 

Bolaget fick på onsdagen godkännande från Läkemedelsverket för att genomföra den planerade kliniska studien med sin järnoxidbaserade nanopartikel. Nu återstår ett myndighetsgodkännande för den diagnostiska utrustningen innan studien får inledas.

Den kliniska studien ska genomföras i två delar: först ska man fastställa den optimala dosen av nanopartiklar och tidsintervall till undersökning på friska frivilliga forskningspersoner, för att därefter göra en så kallad proof of concept-studie. Den ska genomföras på patienter med rektalcancer med syfte att visa att vald dos och valt tidsintervall fungerar även för patienterna.

Varför valde bolaget att noteras?

– Det ger ökad synlighet och även trovärdighet på marknaden efter den gedigna granskningen som bolag måste genomgå innan en börsintroduktion. Det är förstås även en fördel när man söker mer kapital. Rent operativt märker vi ingen större skillnad eftersom vi har arbetsprocesserna på plats sedan tidigare. Men det medför stora kostnader för bolag att vara noterade, vilket är speciellt kännbart för små bolag som inte har någon försäljning, säger Linda Persson.

Aktien har ökat med 60 procent sedan börsintroduktionen. Bolagets börsvärde är runt 45 Mkr.

Elisabet Ottosson

Nanoecho i Lund tvingades att kraftigt sänka teckningskursen under teckningsperioden inför börsinträdet i augusti. Men på onsdagen kom besked om ett godkännande från Läkemedelsverket och aktien har sedan dess rusat mer än 50 procent.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.


  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.